Rezerwy mocno rosną

W lipcu sektor bankowy zwiększył rok do roku zysk netto o 16,4 proc., do 1,55 mld zł. To pozytywna informacja, bo takiego tempa poprawy w tym roku nie było. Możliwe było dzięki sporemu wzrostowi wyniku odsetkowego (10,2 proc.), lekkiemu odbiciu prowizji (1,2 proc.) i spadkowi kosztów działania bez amortyzacji (1,6 proc.).

Publikacja: 04.09.2019 05:00

Rezerwy mocno rosną

Foto: Adobestock

Jednak łyżką dziegciu w beczce miodu jest 37-proc. w skali roku wzrost odpisów aktywów finansowych. To nie jest pierwszy miesiąc, gdy odpisy rosną znacznie szybciej niż książka kredytów (ok. 6 proc.).

– Od dwóch lat jesteśmy w trendzie rosnących rezerw, kierunek więc nie powinien dziwić. Dzieje się tak mimo dobrego makro, bo od paru lat nie było zawiązywania dużych rezerw, nawet w słabszym 2012 r. zwiększono je przede wszystkim na jeden sektor - budowlany, skończył się więc zasób rezerw, które można rozwiązać. W tej sytuacji pojawiające się zawsze, nawet przy dobrej koniunkturze, pojedyncze przypadki problemów w segmencie korporacyjnym powodują wzrost odpisów – mówi Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.

Dodaje, że w segmencie detalicznym wzrost odpisów może być funkcją dwóch czynników: rosnącego portfela bardziej ryzykownych kredytów konsumpcyjnych oraz zmienności związanej z nowym standardem rachunkowości IFRS 9, który powoduje, że rezerwy powinny rosnąć nie po osiągnięciu przez gospodarkę dołka cyklu koniunkturalnego, ale przed nim.

– Szczyt cyklu mamy za sobą i zmierzamy w kierunku dołka, więc rezerwy będą rosły. Na poziomie sektora nie ma powodów do niepokoju o wysokość odpisów i ich wpływu na prognozowane wcześniej wyniki. Jednak banki są w różnej sytuacji, dla niektórych można obniżać oczekiwania co do kosztów ryzyka, a dla innych podnosić – zaznacza Powierża.

Foto: GG Parkiet

W tym roku pozytywnie pod względem odpisów wyróżniają się PKO BP, lider polskiego sektora bankowego, i Millennium (wyłączając przejęcie Euro Banku). Koszty ryzyka w ryzach trzyma także Pekao. Z kolei negatywnie wyróżnili się przede wszystkim Alior i Handlowy, którym zaszkodziły problemy ZM Henryk Kania. Wzrost kosztów ryzyka zanotował też Santander. MR

Banki
Santander BP jednak na sprzedaż. Kto i za ile chce go kupić
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Alior zarobił mniej niż oczekiwano. Analitycy zaskoczeni
Banki
Były prezes Pekao nie dostał absolutorium od nowych władz
Banki
Kolejne niezłe zyski banków, większym wyzwaniem może być II kw.
Banki
Pekao wypłaci większe dywidendy z zysku. To 18,36 zł na akcję
Banki
S&P, Moody’s i Fitch podwyższyły swoje oceny mBanku