Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.10.2021 05:00 Publikacja: 01.10.2021 05:00
Foto: Adobestock
Kredytodawcy musieliby wtedy aneksować umowy (do czego klienci są niechętni) albo jednostronnie wprowadzić do umów nowy wskaźnik referencyjny (co mocno narażałoby je na ryzyko prawne i podważanie umów). Prawnicy klientów twierdzą jednak, że nawet jeśli KE wprowadziłaby zamiennik i byłoby to rozwiązanie systemowe, to także wtedy byłaby szansa dla klientów do żądania unieważnienia frankowych umów: okazuje się bowiem, że w niektórych bankach zapisy umowy mówią wprost, że zmiana tak ważnych parametrów jak marża czy właśnie stawka referencyjna wymaga aneksu. – Niepewność związana z wygaśnięciem stawki LIBOR CHF istnieje, biorąc pod uwagę, co dzieje się teraz z portfelem frankowym i ile umów tego typu jest kwestionowanych przez klientów w sądach. Jednak na razie za wcześnie jest, aby stwierdzić, co się wydarzy i na ile prawdopodobny jest negatywny scenariusz, trudno to też skwantyfikować. Na rezerwy z tego powodu chyba na razie za wcześnie – mówi Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Austriacka grupa Erste ma rozważać zakup 49 proc. Santander Bank Polska – podała w poniedziałek agencja Bloomberga. Hiszpanie potwierdzają, że takie rozmowy trwają
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zysk Aliora w I kwartale 2025 r. wyniósł 476 mln zł. To znacznie mniej niż rok temu i wyraźnie mniej od prognoz analityków.
Praca Leszka Skiby, który stał na czele Banku Pekao do maja zeszłego roku, nie została dobrze oceniona przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Przesądziło 105 mln głosów wstrzymujących się.
Wyższe składki na BFG podniosły koszty sektora. Ale niższe odpisy frankowe spowodowały, że zarobki banków w I kwartale tego roku mogły być nawet o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej – szacują analitycy.
Zgodnie z propozycją PFR, do akcjonariuszy Banku Pekao trafi 75 proc. zysku za miniony rok, a nie 50 proc. jak wcześniej planował zarząd.
Doceniono skuteczną redukcję ryzyka w portfelu kredytów walutowych, wzrost rentowności i silną pozycję kapitałową.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas