Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.05.2017 13:24 Publikacja: 15.05.2017 13:24
Foto: AFP
Największy wpływ na rynki finansowe wywarła niewątpliwie pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji. Jednodniowy wystrzał głównych indeksów (zwłaszcza europejskich) będący reakcją na wieści z Francji był kluczowy dla kwietniowych zwyżek. Na kontynuację tego trendu w kolejnych tygodniach większy wpływ wywierać powinna gospodarka, a nie polityka. Trzeba przyznać, że początek kwietnia wcale nie zapowiadał tak udanej końcówki miesiąca. Przez chwilę wydawało się, że świat stanął w obliczu konfliktu zbrojnego, przy którym wybory we Francji będą nic nieznaczącym epizodem. Najpierw Donald Trump, najwyraźniej zirytowany fiaskiem politycznych przepychanek dotyczących zniesienia Obamacare, postanowił rzucić rękawicę Korei Północnej. Chwilę później zaatakował Syrię (traf chciał, że stało się to podczas kolacji z premierem Chin), a zakończył zrzuceniem „matki wszystkich bomb" na pozycje islamistów w Afganistanie. Wobec takiego pokazu siły i determinacji prezydenta nawet Kongres USA musiał ustąpić i pierwszy krok do rozmontowania głównej reformy poprzedniego prezydenta został dokonany już na początku maja. Tym samym pierwszych sto dni prezydentury ostatecznie zostało zwieńczonych sukcesem.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Rynkowy guru prowadzący popularny program „Mad Money” w telewizji CNBC stał się bohaterem licznych memów wyśmiewających jego zdolności prognostyczne. Zdarzało mu się bowiem spektakularnie mylić tuż przed wstrząsami rynkowymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas