Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.12.2019 10:00 Publikacja: 15.12.2019 10:00
Zarząd Ferro przekonuje, że w tym roku sytuacja zewnętrzna w połączeniu z działaniami podejmowanymi wewnątrz grupy pozwoliła na umacnianie konkurencyjnej pozycji firmy na wszystkich kluczowych dla niej rynkach. Kilkuprocentowe zwyżki miały miejsce w Polsce i Czechach, a dwucyfrowe na Węgrzech i Słowacji oraz w Rumunii. Po III kwartałach spółka osiągnęła rekordowe wyniki zarówno w ujęciu finansowym, jak i w ilości sprzedanych produktów. Co równie ważne, towarzyszyły temu wysokie marże. TRF
Foto: GG Parkiet
W tym roku Libetowi udało się wyraźnie poprawić wyniki finansowe. Pomimo niższej od oczekiwanej sprzedaży wypracowano zdecydowanie wyższe marże. To pozwoliło podtrzymać prognozę na ten rok, w której zarząd zapowiedział osiągnięcie przez grupę 40 mln zł zysku EBITDA i 17 mln zł zysku netto. W tym kontekście nie można zapominać, że duży wpływ na oszacowane wyniki mają zdarzenia jednorazowe w postaci sprzedaży dwóch zakładów produkcyjnych. Obecnie Libet posiada ich trzynaście. TRF
Foto: GG Parkiet
Mimo rosnących kosztów wynagrodzeń, energii i usług wysoką rentowność utrzymuje MFO. Szczególnie udany był dla firmy III kwartał. W tym okresie spółka w ujęciu rok do roku podwoiła czysty zarobek przy dość niewielkim wzroście przychodów. Dobre wyniki to rezultat szybkiego dostosowania firmy do zmieniających się warunków zewnętrznych. Pomagała też obecność na wielu rynkach i koncentracja na sprzedaży produktów wysokomarżowych, zwłaszcza profili specjalnych, których istotna część trafia na eksport. TRF
Foto: GG Parkiet
W ostatnich miesiącach Selena FM utrzymywała wysoką dynamikę sprzedaży głównie dzięki wzrostowi organicznemu, wprowadzaniu na rynek kolejnych innowacyjnych produktów i korzystnym cenom surowców. Firma skutecznie przekonuje odbiorców, że jej produkty przyczyniają się do zmniejszenia strat ciepła i zapotrzebowania budynku na energię do ogrzewania i chłodzenia. Pozytywny wpływ na zyski miała z kolei utrzymana dyscyplina kosztowa i dobry wynik w działalności finansowej. TRF
Foto: GG Parkiet
Ten rok większość giełdowych spółek działających w branży materiałów budowlanych może zaliczyć do udanych. Rosnące popyt i ceny produkowanych przez nie wyrobów niewątpliwie sprzyjały zwiększaniu sprzedaży. Zapotrzebowanie byłoby nawet większe od faktycznego, gdyby nie ograniczony dostęp do firm wykonawczych, które realizowały prace budowlane i remontowe. Wśród czynników negatywnie wpływających na wyniki branży należy z kolei wymienić rosnące koszty, zwłaszcza wynagrodzeń i energii. Nie wszyscy potrafili sobie z nimi poradzić, chociażby poprzez wzrost efektywności produkcji czy wprowadzanie na rynek wysokomarżowych produktów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Rynkowy guru prowadzący popularny program „Mad Money” w telewizji CNBC stał się bohaterem licznych memów wyśmiewających jego zdolności prognostyczne. Zdarzało mu się bowiem spektakularnie mylić tuż przed wstrząsami rynkowymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas