Złoty spróbuje odreagować?

Piątkowy handel zakończył się zwyżkami na amerykańskich indeksach, a dzisiaj rano równie pozytywnie reaguje Azja.

Publikacja: 07.10.2024 09:40

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Mimo utrzymującego się globalnego napięcia związanego z ryzykiem eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, na rynki wraca optymizmco ma związek ze świetnymi danymi z amerykańskiego rynku pracy, jakie poznaliśmy w piątek po południu. W połączeniu z publikowanymi też w ubiegłym tygodniu danymi ISM, budują one relatywnie mocny obraz amerykańskiej gospodarki i utwierdzają rynki w tym, że scenariusz soft-landingu (łagodnego lądowania) jest najbardziej prawdopodobny. Dolar na tym zyskał na szerokim rynku w piątek, gdyż rynek całkowicie odrzucił scenariusz 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, koncentrując się wyłącznie na ruchu o 25 punktów baz. Ale to nie musi przekładać się na sentyment wokół EM, a zwłaszcza wokół złotego.

Dla polskiej waluty ważne jest to, co usłyszeliśmy ze strony RPP i prezesa Glapińskiego w zeszłym tygodniu - nie ma możliwości, aby dyskusja o obniżkach stóp pojawiła się wcześniej, niż w marcu 2025 r. Nie pozwalają na to perspektywy inflacyjne. To sprawia, że z punktu widzenia kapitału portfelowego inwestycje w złotego dalej pozostaną atrakcyjne. Oczywiście, jeżeli pominiemy ryzyko geopolityczne dla regionu Europy Środkowej, a takie może się pojawić, gdyby rezultatem wyścigu do Białego Domu byłby powrót Donalda Trumpa.

Wykres dzienny EURPLN

Wykres dzienny EURPLN

DM BOŚ


W krótkim okresie złoty jest wyprzedany i ma szanse odreagować. Kluczowy będzie tu EURUSD, który być może spróbuje wrócić w kolejnych dniach ponad poziom 1,10, ale nie najważniejszy. Jeżeli nie dojdzie do zaognienia sytuacji na Bliskim Wschodzie, to najbliższe dni mogą być dobre dla złotego.

Wykres dzienny USDPLN

Wykres dzienny USDPLN

DM BOŚ

 Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Jesienne ochłodzenie popycha ku dolarowi. A ma on jeszcze asa w rękawie
Waluty
Soft-landing, czy no-landing?
Waluty
Gospodarka USA nie będzie lądować?
Waluty
Sytuacja na rynkach 4 października - zdecydują dane NFP
Waluty
Dane NFP w centrum uwagi
Waluty
Trudny dzień dla złotego