Rynek kontroli oświetlenia w 2024 r. będzie wart prawie 39 mld USD – podaje Markets and Markets. Z kolei Departament Energii w USA szacuje, że do 2035 r. inteligentne oświetlenie w budynkach komercyjnych będzie obejmowało ponad 400 mln urządzeń. Poszczególne kraje wprowadzają regulacje związane ze zużyciem energii elektrycznej, w tym szczególnie w oświetleniu.
– To bardzo dobry trend dla naszej spółki, bo rozwiązanie, które oferujemy, w dużym stopniu pomaga zaoszczędzić energię – mówi Rafał Han, prezes spółki Silvair. Podkreśla, że jej działania wpisują się w ogólnoświatową strategię zrównoważonego rozwoju wdrażaną przez państwa członkowskie ONZ.
– A jest co robić, bo 75 proc. budynków w samej Unii Europejskiej jest nieefektywnych energetycznie, a 80 proc. z tych budynków nadal będzie w użyciu w 2050 r. – wskazuje prezes.
Biznes pod lupą
Obecnie największe przychody Silvairowi przynosi oprogramowanie do komponentów oświetleniowych oraz opłaty związane z aktywacją tych urządzeń.
– Przyszłość widzimy jednak w danych, które można zbierać za pomocą naszego oprogramowania i z których można wyciągać wnioski. To już się dzieje, ale w tej przestrzeni dopiero się rozkręcamy – sygnalizuje prezes.