Plus i Polsat jednym głosem

Polkomtel stoi na stanowisku, że pasmo 700 MHz powinno pozostać dla wykorzystania na potrzeby radiodyfuzji, nie zaś pod Internet mobilny – poinformowała Aleksandra Gieros-Brzezińska z biura prasowego operatora sieci Plus.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:45 Publikacja: 04.07.2013 06:00

To spore zaskoczenie dla pozostałych operatorów komórkowych: T-Mobile Polska, Orange i Playa, którzy najchętniej na potrzeby mobilnego Internetu przeznaczyliby wszystkie dostępne częstotliwości.

Jednak biorąc pod uwagę, że Polkomtel należy do Zygmunta Solorza-Żaka, właściciela Cyfrowego Polsatu, stanowisko telekomu takie dziwne już nie jest.

Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu, mówił wcześniej: – Będziemy proponować, aby jeden z multipleksów został przeznaczony na kanały HD, które mogą się nie zmieścić na już otwartych częstotliwościach. Zgadzał się, że warto udostępnić też miejsce na płatną telewizję.

– W opinii spółki podjęcie przez operatorów komórkowych działalności w nowym paśmie wiązać się będzie ze znacznymi nakładami, które niekoniecznie przełożą się na poprawę jakości usług – tłumaczy Gieros-Brzezińska.

Wyjaśnia, że Polkomtel większy sens widzi w przeznaczeniu tego pasma pod usługi oparte na dostarczaniu treści. Polkomtel kreśli także przy tej okazji wizję bliższej współ-pracy z Polsatem. – Współpraca nadawców telewizyjnych i operatorów telekomunikacyjnych w ramach najszerszego wachlarza multipleksów wy-daje się korzystna dla obu stron – podkreśla Gieros-Brzezińska.

1 mln blisko tyle użytkowników dedykowanej usługi mobilnego dostępu do Internetu mogą mieć firmy miliardera.

W miniony piątek Polkomtel przekazał oficjalne stanowisko dotyczące przeznaczenia tzw. drugiej dywidendy cyfrowej Urzędowi Komunikacji Elektronicznej. UKE prowadzi konsultacje branżowe w tej sprawie, aby przygotować się do przyszłorocznej międzynarodowej konferencji, która ostatecznie określi, jak poszczególne kraje będą dysponowały omawianym pasmem.

Dziś funkcjonują w eterze wstępne ustalenia w tej kwestii. Wskazują na przewagę telekomów i usług mobilnego Internetu w debacie. Dlatego też grupie Solorza-Żaka bez dodatkowego wsparcia może być trudno przebić się z opinią i zmienić sposób myślenia regulatorów.

Grupa Orange spodziewa się, że pasmo trafi do rąk operatorów w latach 2016–2017.

Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios otwiera nowy rozdział
Technologie
Orange Polska sprzeda Orange Energia fińskiemu Fortum
Technologie
Ciekawe wieści z 11 bit studios. Są konkrety w sprawie nowej gry