T-Mobile wnioskuje

– Ugoda wywiera skutki dla podmiotów, które ją zawarły – odpowiedział na jedno z naszych pytań Robert Gawłowski, doradca ministra Michała Boniego o to, kogo w praktyce wiąże ugoda zawarta przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ze Sferią i jej bezpośrednimi udziałowcami.

Aktualizacja: 08.02.2017 10:51 Publikacja: 30.08.2013 06:00

Przypomnieć należy, że w efekcie ugody Sferia uzyskała wymianę wadliwych częstotliwości na blok pasma z cennego zakresu 800 MHz, czyli tzw. dywidendy cyfrowej. Zobowiązała się więc, że nie będzie startowała w nadchodzącej aukcji i przetargach na dywidendę cyfrową. Podobnie jej inwestorzy.

Podmiotami, które zawarły ugodę z MAiC obok Sferii są Delas, Bithell Holdings, Juvel oraz jedna osoba fizyczna określona w komunikacie ministerstwa „JS" (to najprawdopodobniej pierwsze litery imienia i nazwiska biznesmena Jacka Szymońskiego).Według MAiC, Delas jest firmą zarejestrowaną na Malcie, a Juvel i Bithell na Cyprze, a dane o ich właścicielach są ogólnie dostępne w tamtejszych rejestrach, ale nam resort ich podać nie chciał. Jak wygląda procentowe zaangażowanie inwestorów w Sferii – nie wiemy.

1,6 mld zł to minimalna kwota, jakiej UKE spodziewa się po nadchodzącej aukcji pasma

Wiadomo natomiast, że Delas to nazwa wehikułu, poprzez który Zygmunt Solorz-Żak sprawuje kontrolę nad Elektrimem. Poprzez Bithell inwestował w biotechnologiczną firmę Bioton. Według komunikatów w 2011 r. Bithell był firmą zależną Delas.

Gawłowski dopytywany, czy w świetle ugody inne firmy Zygmunta Solorza-Żaka, np. Polkomtel, mogą startować po częstotliwości z zakresu dywidendy cyfrowej, potwierdził, że ich warunki porozumienia nie dotyczą.

Tego obawiali się konkurenci Solorza-Żaka. Podejrzewają m.in., że Sferia będzie udostępniać pasmo firmom z portfela Solorza-Żaka (grupie Midas, Plusowi, Cyfrowemu Polsatowi).

Najgłośniej obawy wyraża T-Mobile Polska. Uważa wręcz, że dogadując się ze Sferią, MAiC naruszył prawo. – Wezwaliśmy MAiC do usunięcia naruszenia – mówi Wojciech Strzałkowski z biura prasowego T-Mobile.

Jednym z zarzutów, które telekom stawia resortowi, jest nieprzejrzystość procesu, w którym Sferia uzyskała częstotliwość. Domaga się od urzędów informacji.

Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios otwiera nowy rozdział
Technologie
Orange Polska sprzeda Orange Energia fińskiemu Fortum
Technologie
Ciekawe wieści z 11 bit studios. Są konkrety w sprawie nowej gry