Zdaniem zarządu nowy lek może stanowić przełom w leczeniu miażdżycy na całym świecie. Polska firma przewiduje, że II etap badań klinicznych zakończy się już w październiku, po przebadaniu wszystkich objętych nim pacjentów. Według stanu na 11 września 46 pacjentów pomyślnie ukończyło badanie, co stanowi ponad 70 proc. z planowanych do ukończenia badań osób. Celem Pharmeny jest osiągnięcie pomyślnie ukończonych badań przez 64 pacjentów.
„Jesteśmy już bardzo blisko ukończenia bardzo ważnego etapu prac i coraz bliżej komercjalizacji jednego z naszych głównych projektów. Prace idą zgodnie z naszymi założeniami" – mówi Konrad Palka Prezes Pharmeny.
Projekt badawczy prowadzony jest w celu ustalenia efektywnej dawki potencjalnego leku przeciwmiażdżycowego oraz potwierdzenia braku działań niepożądanych. Pharmena ma w całości zapewnione finansowanie na całą II fazę badań klinicznych ze środków pozyskanych z emisji akcji serii D, która została przeprowadzona latem 2013 r. Całość badań przeprowadzana jest w amerykańskiej spółce zależnej Pharmeny - Cortria Corporation.
Projekt nad nowym lekiem jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem na tak zaawansowanym etapie prac badawczych realizowanych przez polską spółkę za oceanem. Pharmena została również zakwalifikowana do indeksu NCIndex30, który obejmuje największe i najbardziej płynne spółki notowane na alternatywnym rynku warszawskiej GPW. Wprowadzenie akcji Pharmena do NCIndex30 to efekt kwartalnej rewizji indeksu przeprowadzonej przez Giełdę. Wejdzie ona w życie po sesji w dniu 18 września.
„Wprowadzenie naszych akcji do indeksu największych spółek alternatywnego rynku, jest potwierdzeniem konsekwentnej strategii budowania wartości spółki, realizacji planów rozwojowych oraz przejrzystej polityki informacyjnej. Uzyskując w ten sposób zaufanie inwestorów jak i wysoką płynność walorów na rynku. Dla naszych akcjonariuszy, to dobra informacja, gdyż potwierdza wzrost znaczenia Pharmeny na warszawskiej giełdzie" – twierdzi prezes Palka.