NanoGroup, spółka rozwijająca projekty biotechnologiczne i medyczne w obszarze onkologii, transplantologii i krwiodawstwa, złożyła prospekt emisyjny w KNF. Z oferty publicznej chce pozyskać kilkadziesiąt milionów złotych.
Pieniądze na rozwój
– Celem przeprowadzenia publicznej oferty akcji jest pozyskanie dodatkowych środków na finansowanie wkładu własnego do obecnie rozwijanych przez NanoGroup projektów biotechnologicznych związanych z leczeniem i profilaktyką chorób onkologicznych oraz w obszarze transplantologii i krwiodawstwa, a także finansowanie inwestycji w nowe projekty – mówi Marek Borzestowski, prezes NanoGroup, który był współzałożycielem i szefem Wirtualnej Polski. – Jestem przekonany, że środki pozyskane w ofercie publicznej dadzą nam mocny impuls do szybszego rozwoju zaawansowanych projektów biotechnologicznych prowadzonych przez spółki celowe należące do NanoGroup. Zamierzamy w drugiej połowie tego roku przeprowadzić ofertę publiczną, jednak ostateczną decyzję o terminie oferty uzależniamy m.in. od sytuacji na rynku kapitałowym – dodaje.
Celem sprzedaż licencji
W skład NanoGroup wchodzą trzy spółki zależne (NanoVelos, NanoSanguis, NanoThea), w których prowadzony jest rozwój pięciu projektów biotechnologicznych. Przykładowo NanoVelos rozwija projekt polegający na stworzeniu innowacyjnego systemu transportu leków, który zaaplikowany do istniejących leków onkologicznych będzie mógł poprawić ich działanie przez celowany transport substancji czynnej do nowotworu, przy jednoczesnej redukcji toksycznego wpływu substancji czynnej na pozostałą część organizmu. Z kolei NanoSanguis rozwija m.in. system długoterminowego przechowywania organów poza organizmem.
Model biznesowy grupy zakłada sprzedaż licencji do produktów na wczesnym etapie ich rozwoju, tj. w fazie przedklinicznej i w pierwszej fazie klinicznej. – W celu zwiększenia prawdopodobieństwa udanej transakcji sprzedaży licencji już rozpoczęliśmy proces poszukiwania partnerów do zawarcia umów partneringowych wśród międzynarodowych firm farmaceutycznych – mówi Adam Kiciak, członek zarządu NanoGroup.