12 czerwca warszawski Sąd Rejonowy X Wydział Gospodarczy postanowił o otwarciu postępowania sanacyjnego Hyperiona – poinformowała spółka w komunikacie. Sąd rozpatrzył w ten sposób wniosek zarządu – wynika z komunikatów firmy. Nie zgodził się przy tym, aby reprezentanci Hyperiona wykonywali zarząd zwykły nad całością przedsiębiorstwa i powołał sędziego komisarza (Małgorzatę Brzozowską) i zarządcę – spółkę Pretium z Poznania. Pretium kierują Maksymilian i Kacper Kostrzewa. Według sądu, otwarte postępowanie ma charakter postępowania głównego.
Hyperion, który nie informował wcześniej o złożeniu wniosku w tej sprawie odtajnił dziś informację poufną z maja br. Jak się okazuje Rubicon Partners Corporate Finanse wystąpił o ogłoszenie upadłości spółki i zabezpieczenie majątku poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego.
„Podanie do publicznej wiadomości informacji o ustanowieniu tymczasowego nadzorcy sądowego, w sytuacji braku wydania przez sąd postanowienia o otwarciu postępowania upadłościowego w sprawie o sygn. akt X GU 1863/16 oraz w kontekście wniesionego w dniu 27.04.2017 r. wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego mogło zdaniem emitenta w szczególności naruszyć prawnie uzasadnione interesy emitenta lub uczestnika rynku handlu uprawnieniami do emisji (nie podano dlaczego spółka o tym wspomina – red.), a opóźnienie podania do wiadomości informacji zdaniem spółki nie wprowadziło w błąd opinii publicznej" – uważa Hyperion.
Przytacza art. 9b ust. 1 i 2 Prawa upadłościowego, mówiący, że w przypadku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości i wniosku restrukturyzacyjnego, w pierwszej kolejności rozpoznaje się wniosek restrukturyzacyjny. Hyperion przypomniał też, że „na podstawie art. 295 w zw. z art. 252 Prawa restrukturyzacyjnego od dnia otwarcia przyspieszonego sanacyjnego do dnia jego zakończenia albo uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania sanacyjnego, spełnianie przez dłużnika albo zarządcę świadczeń wynikających z wierzytelności, które z mocy prawa są objęte układem, jest niedopuszczalne".
Hyperion nie informował wcześniej o złożeniu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego w spółce. 28 kwietnia podał, że wypowiedział umowę audytorowi. 2 maja opublikował sprawozdanie za 2016 rok, w którym w punkcie przewidującym opis zdarzeń mających miejsce po dacie bilansowej, również nie wspomniał o takim zdarzeniu.