Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.07.2018 05:03 Publikacja: 16.07.2018 05:03
Foto: Adobestock
Jak pokazują najnowsze dane firmy analitycznej Gartner, globalny popyt na pecety, zarówno stacjonarne, jak i notebooki, w 2018 r. spadnie o ponad 4 proc. To oznacza, że w br. na rynek trafi aż o 9 mln mniej tych urządzeń niż w 2017 r. Do 2020 r. sprzedaż ma stopnieć o 24 mln egzemplarzy. O kryzysie nie może być jednak mowy.
Zbigniew Mądry, członek zarządu AB, krajowego dystrybutora IT, twierdzi, że w Polsce nie widać wcale tak dużych spadków w sektorze PC, jak w innych krajach. Jak tłumaczy, analizy i wyniki sprzedażowe spółki wskazują, że zainteresowanie sprzętem stacjonarnym nie spada, a trend ten powinien się utrzymać. To realny scenariusz, bo prognozy PMR Research przewidują, iż polskie firmy chcą w 2018 r. zwiększyć wydatki na IT. Co więcej, pozytywny impuls na rynku PC da zakończenie wsparcia dla systemu Windows 7 w 2020 r. Gartner spodziewa się w konsekwencji fali migracji na komputery z Windows 10 (w naszym kraju Windows 7 zainstalowany jest na grubo ponad 1/3 pecetów). Dodatkowy impuls daje też boom na tzw. sprzęt gamingowy. To właśnie dynamicznie rosnąca sprzedaż drogich urządzeń dla graczy (np. za laptopy gamingowe Predator Helios trzeba zapłacić 4,5–7 tys. zł) napędza producentów. A ich sytuacja nie jest łatwa. Ranjit Atwal, dyrektor badań w firmie Gartner, zauważa, że możliwości PC rosną, karty graficzne są coraz bardziej zaawansowane, a kupujący wybierają sprzęty z dużymi ekranami. To w konsekwencji podnosi koszty. Tymczasem, by wyhamować spadki, producenci powinni obniżać ceny. Ale tak się nie stanie. – W 2018 r. czeka nas dalszy wzrost cen – twierdzi Ranjit Atwal. Efekty są takie, że – jak wynika z danych IDC – np. sprzedaż komputerów Asusa w ub.r. spadła o 10 proc., a Lenovo – o 1,2 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polska spółka podpisała kontrakt z firmą Aplikacje Krytyczne. Będzie świadczyć usługi dla systemu e-Urząd Skarbowy. Wartość umowy może sięgnąć 44,6 mln zł. To niemal tyle samo, ile wynosi kapitalizacja firmy na giełdzie.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwszy kwartał 2025 roku minął giełdowym telekomom bez fajerwerków. Rok temu miały nadzwyczajne zyski, których w tym roku nie dało się powtórzyć. Kolejne kwartały będą wyglądać lepiej. Nie tylko dlatego, że Orange Polska właśnie sprzedał spółkę handlującą energią.
Polska firma podpisała warunkową umowę nabycia Data Desk, spółki działającej w Ameryce Północnej i Południowej. Rynek transakcję ocenił pozytywnie. Kurs rośnie o prawie 7 proc.
Informatyczna spółka miała udany zeszły rok. Zwiększyła przychody i zyski. Jaki będzie 2025 rok?
Studio zmieniło strategię. Zapowiedziało premierę „Frostpunka 1886”. Zasygnalizowało też, że wyniki za 2025 r. będą lepsze niż w 2024 r.
Już wiadomo kto jest nabywcą Orange Energia, spółki zajmującej się sprzedażą energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i fotowoltaiką.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas