Pogorszyła się kondycja finansowa MOL-a

Węgrzy stosunkowo słabe zyski wypracowali w biznesie rafineryjno-petrochemicznym. Spadki były tam na tyle duże, że nawet istotne wzrosty osiągane na wydobyciu ropy i gazu nie pozwoliły na poprawę całościowych wyników finansowych.

Publikacja: 08.11.2024 11:44

Zsolt Hernádi, prezes MOL-a

Zsolt Hernádi, prezes MOL-a

Foto: Bloomberg

W III kwartale MOL wypracował ponad 6,86 mld USD skonsolidowanych przychodów. To rezultat o 5,6 proc. gorszy od zanotowanego w tym samym czasie ubiegłego roku. Co ważniejsze, kluczowy dla koncernu wskaźnik, czyli oczyszczony wynik CSS EBITDA sięgnął 847 mln USD i również zanotował spadek, ale już o 13,2 proc. Z kolei zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej spadł o 35,7 proc. i wyniósł 320 mln USD. Mimo to koncern swoją prognozę wyników na ten rok uważa za niezagrożoną.

Przestoje instalacji spowodowały istotny spadek zysków MOL-a

MOL szczególnie duży spadek zysków odnotował w biznesie rafineryjno-petrochemicznym. To konsekwencja znaczących przestojów, utrzymujących przerób ropy poniżej zeszłorocznych poziomów, przy makroekonomicznej presji na marże. Czynniki te były na tyle istotne, że niewiele pomogły nieco większe niż rok temu marże petrochemiczne. Słabiej było również w biznesie gazowym, na co wpływ miało niższe zapotrzebowanie zgłaszane na transgraniczne zdolności przesyłowe.

Istotną poprawę zanotowano za to na działalności obejmującej wydobycie ropy i gazu. W III kwartale koncern realizował produkcję na średnim dziennym poziomie 96,2 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy). To o około 10 proc. więcej niż rok temu i 4 proc. więcej niż kwartał wcześniej. Poprawa jest przede wszystkim efektem gwałtownego wzrostu produkcji gazu ziemnego w Kazachstanie i działań optymalizujących produkcję na Węgrzech. W związku z utrzymującym się od początku roku wydobyciem powyżej 93 mln boe dziennie, roczna prognoza została podniesiona do przedziału 92-94 mln boe.

Na niemal niezmienionym poziomie rok do roku pozostały zyski MOL-a w biznesie usług konsumenckich obejmującym m.in. prowadzenie sprzedaży detalicznej na stacjach paliw. Co ciekawe w ostatnim roku sieć koncernu skurczyła się o 5 proc. obiektów. Pozytywnie na wyniki wpłynęła za to sprzedaż paliw i przesunięcie popytu w kierunku produktów o wyższej marży.

Biznes gospodarki obiegu zamkniętego ma potencjał do rozwoju

Wreszcie w biznesie usług z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego, który w grupie MOL wyodrębniono dopiero od początku tego roku, wykazano po raz pierwszy niewielkie zyski. Działalność ta została dodatkowo wzmocniona przez dwie akwizycje, majce na celu zwiększenie możliwości recyklingu opakowań PET. To istotne zwłaszcza w kontekście tego, że system kaucyjny plastikowych opakowań objął z dniem 1 lipca terytorium całych Węgier.

„Strategiczna decyzja o wejściu w segment gospodarki obiegu zamkniętego okazuje się trafiona. Dostrzegamy tu ogromny potencjał do dalszego rozwoju” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Zsolt Hernádi, prezes MOL-a.

Szef węgierskiego koncernu komentując wyniki III kwartału przekonuje, że po raz kolejny sprawdził się zintegrowany model biznesowy grupy oraz mocna pozycja w regionie, pozwalająca na utrzymanie stabilności finansowej i bezpieczeństwa energetycznego. „Poza tym, stale rozwijamy nasz strategiczny program inwestycyjny, ze szczególnym uwzględnieniem projektów wzmacniających możliwości w zakresie inteligentnej transformacji. Cieszę się również z naszych kolejnych partnerstw w Azerbejdżanie i Turcji i mam nadzieję na dalszy ich rozwój w przyszłości” - dodaje Hernádi.

Surowce i paliwa
Ruszył rebranding franczyzowych stacji MOL-a w Polsce
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Surowce i paliwa
Orlen konsoliduje aktywa wydobywcze w Polsce
Surowce i paliwa
Wyniki finansowe JSW nadal kuleją. Są szacunkowe dane za trzeci kwartał
Surowce i paliwa
Większość biznesów Unimotu poprawiła wyniki
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Surowce i paliwa
Orlen spodziewa się pogorszenia wyników w końcówce roku
Surowce i paliwa
KGHM jest blisko zakończenia prac nad strategią