Lubelski Węgiel Bogdanka dokonał odpisu aktualizującego wartość aktywów w wysokości 1,174 mld zł. Jak informuje zarząd, testy na utratę wartości aktywów zostały przeprowadzone z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację na krajowym rynku węgla. Spółka przyznaje, że widać trend wzrostu mocy OZE, co bezpośrednio wpływa na popyt na węgiel.
Brak perspektyw w kraju...
– Wzrost znaczenia OZE w polskim miksie energetycznym oraz planowane w perspektywie długookresowej stopniowe wyłączenia jednostek wytwórczych opartych na węglu i ich zamiana w kierunku innych źródeł energii prowadzą do zmniejszania się udziału energii produkowanej z węgla, co jest konsekwencją polityki klimatycznej zakładającej postępującą dekarbonizację polskiej gospodarki – podkreśla zarząd firmy.
Mimo trudnej sytuacji rynkowej spółka uspokaja, że posiada umowy wieloletnie, które zabezpieczają sprzedaż węgla w długoterminowym okresie. – To zabezpiecza perspektywę dającej się przewidzieć przyszłości – zapewnia nas firma. Informuje także, że pracuje nad pozyskiwaniem klientów na rynku krajowym i nowych kierunków eksportu surowca. W grę wchodzi nadal Ukraina. – Sprzedaż węgla na Ukrainę jest kontynuowana w zakresie, w jakim to jest możliwe ze względu na sytuację wojenną i zniszczenia infrastruktury energetycznej – informuje nas Bogdanka.
Nadziei na poprawę krótkoterminowo perspektyw rynkowych dla Bogdanki nie przyniesie także jesień. Zapasy węgla przy elektrowniach sięgały około 7 mln ton na koniec czerwca, a przy kopalniach było to kolejne 5 mln ton. Efekt wzrostu popytu przed okresem zimowym może nie nastąpić. Także z Azji nie płyną optymistyczne sygnały.