Orlen kupił udziały w norweskiej firmie Heimdall Power

Jego technologia pozwala zwiększyć przepustowość sieci elektroenergetycznych aż o 40 proc. W ramach przeprowadzonej emisji Heimdall Power pozyskał łącznie 25 mln USD od co najmniej kilku inwestorów. Ile z tego zainwestował Orlen, nie podano.

Publikacja: 16.07.2024 17:10

Orlen kupił udziały w norweskiej firmie Heimdall Power

Foto: materiały prasowe

Fundusz venture capital Orlen VC, należący do grupy Orlen, zdecydował się na inwestycję w norweską spółkę Heimdall Power, jednego ze światowych liderów optymalizacji sieci elektroenergetycznych. Firma mająca swoją siedzibę w Oslo poprzez bezpośrednie monitorowanie parametrów pracy linii energetycznych umożliwia ocenę aktualnego jej obciążenia oraz wykrywanie takich zdarzeń jak: awarie, oblodzenia, pożary, czy wysoki poziom wibracji.

Dane otrzymywane z sensorów pozwalają również na modelowanie stanu sieci i planowanie jej rozwoju. Rozwijana przez Heimdall Power technologia pozwala zwiększyć przepustowość sieci elektroenergetycznych aż o 40 proc., co przekłada się na wzrost bezpieczeństwa dostaw prądu do końcowych odbiorców.

Według Orlenu rola infrastruktury sieciowej będzie rosła

„Elastyczne i efektywne zarządzanie sieciami elektroenergetycznymi jest jednym z kluczowych wyzwań związanych z transformacją energetyczną. W obliczu nieuniknionej, fundamentalnej zmiany w kierunku rozproszonych źródeł wytwarzania, rola infrastruktury sieciowej będzie stale rosła” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu. Przypomina, że dziś grupa zarządza ponad 200 tys. km sieci i aktywnie poszukuje najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które pozwolą koncernowi budować trwałe przewagi konkurencyjne.

Orlen informuje, że założony w 2016 r. Heimdall Power od kilku lat buduje swoją pozycję w Europie, a od 2023 r. rozpoczął również ekspansję w USA. Firma dostarcza oprogramowanie i czujniki do monitorowania napowietrznych linii elektroenergetycznych. Technologia ta umożliwia operatorom zwiększenie mocy w sieciach średniego i wysokiego napięcia przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa ich pracy. W efekcie korzystając z rozwiązań Heimdall Power można zaspokoić stale rosnące zapotrzebowanie na prąd, przy jednoczesnym zmniejszeniu lub opóźnieniu kosztownej modernizacji infrastruktury. Obecna baza jego klientów obejmuje ponad 40 spółek dystrybucyjnych w Europie, USA i Azji.

Heimdall Power pozyskał 25 mln USD

Orlen w komunikacie prasowym nie podał, ile zainwestował w Heimdall Power, ani jakie udziały nabył. Z kolei norweska firma informuje, że z emisji akcji serii B pozyskała łącznie 25 mln USD (równowartość 97,7 mln zł wg. obecnego kursu NBP). Z tej kwoty 8,5 mln USD pochodziło od jej dotychczasowych udziałowców, w tym od firm: Investinor, Eviny, Hafslund, Lyse oraz Sarsia Seed. Pozostałe środki zapewnili nowi inwestorzy. Oprócz Orlenu był wśród nich nordycki fundusz NRP Zero oraz Steinsvik Family Office.

Heimdall Power jest jedenastą inwestycją przeprowadzoną przez Orlen VC. Fundusz w ciągu dwóch lat prowadzonej działalności stał się jednym z bardziej aktywnych tego typu podmiotów w Europie Środkowej. W swoim portfelu posiada m.in. dwa zagraniczne fundusze venture capital. Zgodnie z przyjętymi założeniami planuje dokonywać około pięć inwestycji rocznie, skupiając się na najbardziej perspektywicznych podmiotach, posiadających innowacyjne i gotowe do komercjalizacji technologie, które będą wspierać cele przyjęte w strategii Orlenu do 2030 r. Ta ten cel planowano przeznaczyć łącznie ponad 500 mln zł.

Surowce i paliwa
Lubelska kopalnia notuje mniejszy zysk rok do roku
Surowce i paliwa
Jest decyzja lokalizacyjna dla terminalu LNG w Gdańsku
Surowce i paliwa
JSW nie grozi spadek popytu na węgiel koksujący w Chinach
Surowce i paliwa
Orlen weryfikuje projekty poprzedniego zarządu. Niektóre za drogie i nierentowne?
Surowce i paliwa
Jak Orlen rozwiązał problem z prognozami wydobycia PGNiG?
Surowce i paliwa
Orlen oczekuje wzrostu popytu na paliwa lotnicze i kolejowe