Huta Warszawa zwiększa moce

Firma z grupy ArcelorMittal Poland planuje sprzedać więcej prętów i zwiększyć udział w tym segmencie rynku do 30 proc.

Publikacja: 19.02.2010 07:05

Huta ArcelorMittal Warszawa, kierowana przez Henryka Hulina, ma w tym roku zwiększyć produkcję stali

Huta ArcelorMittal Warszawa, kierowana przez Henryka Hulina, ma w tym roku zwiększyć produkcję stali o 50 proc.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Gdyby nie otwarcie nowej walcowni prętów, mielibyśmy w zeszłym roku poważne problemy ze zbytem – przyznaje Henryk Hulin, prezes huty ArcelorMittal Warszawa. Należąca do grupy ArcelorMittal Poland huta uruchomiła wybudowany kosztem 80 mln euro zakład produkujący pręty dla budownictwa we wrześniu 2008 roku – w sam przeddzień kryzysu.

[srodtytul]Podbój rynku[/srodtytul]

Jak szacuje Hulin, stalownia (tu przetapia się złom) wyprodukowała w 2009 roku 385 tys. ton stali, o 25 proc. mniej niż rok wcześniej, natomiast przychody huty były w 2009 roku o 50 proc. niższe niż przed rokiem i wyniosły 546 mln zł. Spółka poniosła też stratę netto.– Do czasu otwarcia walcowni produkowaliśmy głównie stal dla branży motoryzacyjnej i maszynowej, połowę sprzedawaliśmy za granicę. W ubiegłym roku kryzys poważnie dotknął te segmenty, a wysokie ceny transportu spowodowały, że nie mieliśmy eksportu – mówi Hulin.

Dobrze sprzedawały się za to pręty dla budownictwa. Jak szacuje prezes, w 2008 roku walcownia sprzedała około 100 tys. ton wyrobów (rozruch nastąpił w lutym). W zeszłym – 220 tys. W tym roku planowana sprzedaż to 300 tys. ton. – W 2009 roku zużycie prętów w Polsce spadło o 22–25 proc., do 860–900 tys. ton, a nam udało się zdobyć 22 proc. rynku. W tym roku prognozowane zużycie wynosi 1 mln ton – mówi Hulin.

[srodtytul]Wsparcie grupy[/srodtytul]

Tegoroczne plany, jeśli chodzi o produkcję w stalowni, to aż 590 tys. ton – co oznacza wzrost o 50 proc. wobec kryzysowego 2009 roku. Skąd ten skok, skoro obserwatorzy rynku nie spodziewają się nagłego odbicia branży po kryzysie? – Przewidujemy stopniową ostrożną poprawę koniunktury – potwierdza Hulin. – Duże nadzieje wiążemy jednak z rozwojem produkcji na walcowni, wypuściliśmy już próbne partie kształtowników dla budownictwa i producentów konstrukcji stalowych. Poza tym nasz wzrost produkcji będzie także wynikiem dostarczania stali do innych spółek przetwórczych z grupy ArcelorMittal Poland – wyjaśnia prezes.

Maksymalne moce produkcyjne stalowni warszawskiej huty to nawet 750 tys. ton rocznie, a walcowni prętów – 650 tys. ton. – Z ustępowaniem kryzysu będziemy dążyć do pełniejszego wykorzystania naszych możliwości. Ważne będą też inwestycje w jakość, chociażby przemysł motoryzacyjny jest pod tym względem coraz bardziej wymagający. Oceniam, że w najbliższych latach wydamy na ten cel 50 mln euro – podsumowuje Hulin.

Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej