Koniec sezonu na akcje pracownicze

Szybsza prywatyzacja to nie tylko wzmożone zainteresowanie giełdą, ale również obsługa przydziału akcji pracowniczych przez brokerów

Publikacja: 30.09.2010 18:50

15 października kończy się przydział akcji PGE pracownikom Elektrowni Bełchatów. To jedno z ostatnic

15 października kończy się przydział akcji PGE pracownikom Elektrowni Bełchatów. To jedno z ostatnich dużych zleceń, na których zarabia dom maklerski wybrany przez spółkę

Foto: Fotorzepa, P.Kała P Kała

15 października Dom Inwestycyjny BRE Banku zakończyć powinien operację wymiany akcji PGE Energia i PGE Górnictwo i Energetyka na walory PGE notowane na GPW. W tym celu broker uruchomił 15 tzw. tymczasowych punktów obsługi klienta – m.in. w Bogatyni, Bełchatowie, Łodzi i w Nowym Czarnowie. Zaraz potem – od połowy października – DI BRE ruszy z przydziałem akcji pracowniczych w Enei. Poznańska spółka czeka jeszcze na niezbędne potwierdzenie list akcjonariuszy przez Skarb Państwa, aby zaprezentować uprawnionym stosowny harmonogram.

[srodtytul]Trudno o kokosy[/srodtytul]

DI BRE dzięki tym dwóm kontraktom liczyć może na kilkanaście tysięcy nowych klientów. Przydział akcji (a właściwie ich nieodpłatne zbycie przez Skarb Państwa) wiąże się bowiem z założeniem rachunku inwestycyjnego (taki obowiązek wynika m.in. z faktu, że akcje spółki są dematerializowane). Oprócz tego broker zarabia na samej obsłudze całego procesu. Stawki zależą od liczby osób, którym przysługują pracownicze walory, i liczby specjalnie otwieranych placówek. Zwykle rynkowe stawki oscylują w granicach kilku złotych za uprawnioną osobę.

Brokerzy przypominają jednak, że taka działalność wiąże się z kosztami. – Spółka standardowo zapewnia pomieszczenie, w którym podpisujemy umowy, i łącza telekomunikacyjne. Sami jednak musimy pokryć koszty eksploatacji urządzeń, a także uwzględnić fakt, że część pracowników do obsługi musi być oddelegowana z naszych głównych placówek. Nie wystarczy zatrudnienie tylko i wyłącznie dodatkowej pomocy na umowę-zlecenie. W każdym nowo otwieranym POK musi być osoba dobrze znająca się na zagadnieniach obsługi klienta – mówi nam jeden z przedstawicieli biur.

Osoby z branży podkreślają także, że nie można liczyć na kokosy związane z przyszłymi zleceniami składanymi przez pracowników. W przypadku Enei sprzedaż akcji jest zablokowana aż do lutego 2012 r. (w ten sposób Skarb Państwa zabezpiecza się przed nagłą nadpodażą na GPW). Tymczasem to właśnie środki ze zbycia papierów mogłyby być na nowo inwestowane.

– Ponad 90 proc. osób uprawnionych do akcji pracowniczych nie interesuje się później giełdą, niezależnie od tego, czy chodzi o inwestowanie we własnym zakresie, czy zakup funduszy inwestycyjnych. Po prostu sprzedają akcje, a pozyskane w ten sposób środki wydają na własne cele – mówi Roland Paszkiewicz, dyrektor działu analiz w CDM Pekao. Do tej pory to właśnie ten broker specjalizował się w obsłudze pracowników – ostatnio uczestniczył chociażby w przydziale walorów PGNiG ponad 61 tys. uprawnionych.

Z problemem tym na swój sposób poradzić sobie próbował Trigon DM – który odpowiadał za konwersję akcji Tauronu Polskiej Energii. Broker proponował specjalnie dostosowane strategie zarządzania aktywami w dwóch wariantach: agresywnym (większość środków trafiała na GPW) albo bezpiecznym (część środków inwestowana była w obligacje skarbowe). Pracownicy Trigona załatwiali wszelkie formalności związane z upublicznieniem akcji koncernu. Przedstawiciele biura podkreślali, że zainteresowanie przerosło ich oczekiwania.

[srodtytul]Czekając na PKP[/srodtytul]

O pracowników państwowych firm zabiegają również domy maklerskie, które nie podpisały umów z prywatyzowanymi firmami. Proponują zwykle zwolnienie z opłat za prowadzenie rachunku, promocyjne prowizje za obrót i specjalną taryfę za usługi dostępu do serwisów informacyjnych. Brokerzy niechętnie informują o skuteczności takich ofert.

Nieoficjalnie przyznają, że nowi klienci – jeżeli napływają – kierują się głównie znajomością marki i bliskością POK. – Trudno się jednak spodziewać, że przy zorganizowanej akcji informacyjnej w zakładach pracy i obecności tam przedstawicieli jednego biura możemy osiągnąć dobry wynik – wyjaśniają.

Tylko od początku 2009 r. liczba rachunków inwestycyjnych wzrosła o 342 tys. (statystyki uwzględniają także zamykanie nieaktywnych kont). Część to wynik ofert PZU czy PGE, ale wpływ miał także przydział akcji pracowniczych. Następną taką okazją po energetyce będzie dla biur prywatyzacja spółek PKP . O ile nastąpi.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu