Zdaniem Dominika Kolorza, szefa górniczej „S” była to transakcja szkodliwa nie miała akceptacji społecznej pracowników. Związkowcy domagają się, by państwo odzyskało kontrolę nad spółką, której grozi wrogie przejęcie przez koncern Zdenka Bakali New World Resources (zapisy w wezwaniu do 29 listopada).
„Wnioskujemy do Pana Premiera, aby zwrócił się z apelem do zarządów OFE o negatywną odpowiedź na wezwanie NWR do zbywania akcji Bogdanki. Zbywanie akcji po cenie oferowanej przez wzywającego świadczyłoby o świadomej rezygnacji ze znacznego wzrostu aktywów jakie gwarantują w portfelu inwestycyjnym akcje Bogdanki, bowiem dokończenie rozpoczętych inwestycji i osiągnięcie wydobycia rocznego na poziomie 11 mln ton węgla przyniosą akcjonariuszom realne korzyści w postaci dywidendy. Perspektywy działań spółki oraz nowe strategiczne cele jakie zamierza ona osiągnąć pozwolą na zwielokrotnienie wartości dla jej akcjonariuszy” - czytamy w liście związkowców „S” do Pawlaka.
Rada Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność wysłała dziś do wszystkich Klubów Parlamentarnych Sejmu RP stanowisko, w którym apeluje o wniesienie poprawek do projektu prywatyzacji. Zdaniem Rady z projektu powinny zniknąć zapisy dotyczące prywatyzacji bezpośredniej, a także braku uprawnienia pracowników do wskazywania kandydatów na członków zarządów oraz rad nadzorczych spółek, które powstały na bazie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw. Rada chce również wykreślenia z projektu art. 129 dotyczącego m.in. przeniesienia uprawnień nadzoru właścicielskiego nad sektorem górnictwa węgla kamiennego z Ministerstwa Gospodarki na Ministerstwo Skarbu Państwa oraz wykreślenia zapisów działu III ustawy, dotyczących tzw. Komitetu Nominacyjnego.
Zdaniem Rady część zapisów zawartych projekcie ustawy w sposób elementarny narusza zasady partnerstwa społecznego, które zostały uregulowane w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji, w ustawie o funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego oraz w przyjętej przez rząd „Strategii funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w Polsce”. Zdaniem „S” przyjęcie przez Sejm ustawy o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa w wersji rządowej, doprowadzi do wybuchu niezadowolenia społecznego wśród pracowników sektora górniczego.
- Szkodliwe skutki tak skonstruowanej ustawy dotkną nie tylko pracowników górnictwa, ale także innych branż. Próba przeprowadzenia pospiesznej i przymusowej prywatyzacji, przy jednoczesnej eliminacji ważnych mechanizmów kontroli społecznej takich prywatyzacyjnych procesów, może doprowadzić do likwidacji tysięcy miejsc pracy. Wierzę, że wszyscy posłowie, niezależnie od barw politycznych, uświadomią sobie to zagrożenie i wprowadzą proponowane przez nas poprawki – podkreśla szef górniczej Solidarności, Dominik Kolorz.