Kolejny rekord notowań KGHM

Drożejąca miedź napędza kurs akcji koncernu, ale dalsza znaczna zwyżka cen metalu może się skończyć odpisami

Publikacja: 14.12.2010 07:36

Kolejny rekord notowań KGHM

Foto: GG Parkiet

Kurs akcji KGHM wzrósł wczoraj o 1,9 proc., do 163 zł – to nowy historyczny rekord. W trakcie sesji papiery lubińskiego koncernu drożały maksymalnie do 164 zł.

[srodtytul]Rajd Mikołaja[/srodtytul]

Ta zwyżka to efekt wzrostu notowań miedzi na światowych giełdach. Cena surowca w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) wzrosła do 9,14 tys. USD za tonę, czyli do poziomu najwyższego w historii. Jak tłumaczyli maklerzy, powodem entuzjazmu inwestorów było odłożenie przez chiński bank centralny podwyżki podstawowych stóp procentowych.

– Grudzień to czas tzw. rajdu Świętego Mikołaja, gdy fundamentalna wycena często schodzi na dalszy plan, a krótkoterminowe prognozowanie jest dodatkowo utrudnione – komentuje Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK.

[srodtytul]Ryzyko odpisów[/srodtytul]

– Cena miedzi jest niespotykanie wysoka – biorąc pod uwagę poziomy zabezpieczeń koncernu, jej dalszy wzrost to dla KGHM istotne ryzyko związane z hedgingiem. Gdyby kurs miedzi utrzymał się na poziomie powyżej 9 tys. USD za tonę do końca roku, wyniki spółki za IV kwartał zostałyby obciążone znacznymi odpisami, oczywiście niegotówkowymi – podsumowuje Puchalski.

Lubiński koncern zabezpiecza część produkcji przed wahaniami cen miedzi na LME. Spółka zarabia na hedgingu, dopóki cena miedzi nie osiągnie pewnego założonego poziomu. W IV kwartale takim limitem jest 8 tys. USD za tonę. Dla instrumentów obowiązujących w I połowie przyszłego roku jest to: 8,8 tys., 9,5 tys. oraz 9,6 tys. USD.

Wycena instrumentów stanowi ważny czynnik wpływający na wynik netto KGHM. To zyski lub straty papierowe – wycena otwartych pozycji na koniec danego kwartału. W tej chwili firma ma zabezpieczoną część produkcji do połowy 2013 roku i w takim horyzoncie instrumenty będą realnie rozliczane. Z oszacowaniem wpływu wyceny otwartych pozycji zabezpieczających na wynik KGHM co kwartał kłopot mają analitycy zajmujący się spółką.

Menedżerowie koncernu podkreślają, że ważniejsze od papierowych wycen są dla nich zabezpieczone przepływy pieniężne – a kurs miedzi będzie w najbliższej przyszłości niestabilny.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw