Rafako wspólnie z PBG, które od listopada jest większościowym akcjonariuszem spółki, przygotowują nową, wieloletnią strategię rozwoju biznesu energetycznego całej grupy kapitałowej. Powodem są m.in. ostatnie roszady w grupie, w efekcie których Rafako przejęło „energetyczną" część działalności PBG – w ręce raciborskiej firmy przeszedł cały pakiet akcji Energomontażu-Południe należący wcześniej do PBG (64,84 proc. kapitału) i część zadań spółki PBG Energia. Oprócz tego producent kotłów z Raciborza przygotowuje się na boom w energetyce.
Ruszają inwestycje, rośnie portfel zleceń
Władze Rafako twierdzą, że miniony rok był kluczowy dla branży, ponieważ koncerny energetyczne działające na rynku polskim podjęły ważne decyzje inwestycyjne. – Skutkiem tych decyzji są trwające lub rozpoczynające się przetargi, które będą kształtować wyniki finansowe firm wykonawczych już od 2013 roku – przekonuje Wiesław Różacki, prezes giełdowej spółki. – Ten wzrost zapotrzebowania na usługi wykonawcze mobilizuje nas do zwiększenia potencjału. Stąd potrzeba budowy nowej strategii, która nakreśli główne kierunki rozwoju Rafako i innych spółek z grupy PBG, umożliwiając uzyskanie jak największych synergii w całej grupie kapitałowej.
Według analityków to dobry krok. – Uaktualnienie strategii Rafako po zmianach właścicielskich, jakie ostatnio nastąpiły w tej spółce, wydaje się naturalnym posunięciem – ocenia Maciej Stokłosa, analityk DI BRE Banku. Zwraca też uwagę na wzmocnienie grupy Rafako przez wchłonięcie Energomontażu, który w jego opinii ma dobre perspektywy. – Jedynym problemem jest cena, jaką Rafako zapłaciło za pakiet akcji Energomontażu (około 160 mln zł – red.). Naszym zdaniem jest ona zbyt wysoka – zaznacza Stokłosa.
Portfel zleceń Rafako wynosi obecnie około 1,8 mld zł i ma dynamicznie rosnąć – nie tylko ze względu na prace przy nowych blokach energetycznych. – Wciąż widzimy duże zainteresowanie budową instalacji ochrony środowiska, rozbudową energetyki przemysłowej, zakładów utylizacji odpadów czy instalacji produkujących energię z biomasy – precyzuje Różacki.
Konflikt z Alstomem
Bez wątpienia jednak największe zamówienia związane będą z rozbudową mocy wytwórczych, jak choćby w należącej do PGE Elektrowni Opole. – Przy pozytywnym dla nas zakończeniu przetargu w Opolu nasz portfel zleceń wzrośnie kilkakrotnie – zauważa Różacki.