PKN Orlen: Duży popyt na obligacje

Zapisy na 2 mln obligacji Orlenu serii A przekroczyły liczbę oferowanych papierów. Dlatego w piątek przyjmowanie zapisów zostało zakończone.

Publikacja: 01.06.2013 06:07

Inwestorzy indywidualni, do których była skierowana oferta warta w sumie 200 mln zł, zapisywali się ostatecznie na obligacje paliwowej spółki tylko przez trzy dni robocze. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem zapisy miały potrwać do 14 czerwca.

– To duży sukces Orlenu. Spora w tym zasługa działań marketingowych, co wynika ze specyfiki transzy skierowanej do inwestorów detalicznych – mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku.

Orlen podał, że inwestorom, którzy złożyli zapisy przed 29 maja, zostaną przydzielone obligacje serii A w liczbie wynikającej ze złożonych zapisów. Natomiast zapisy złożone od 29 do 31 maja zostaną zredukowane proporcjonalnie. – Taki system redukcji premiuje tych, którzy jako pierwsi złożyli zapisy na obligacje – wyjaśnia Kliszcz. Innymi słowy, im wcześniej został złożony zapis, tym większe szanse, że nie będzie on zredukowany.

To pierwsza seria obligacji z programu na łączną kwotę 1 mld zł, w ramach którego firma zamierza emitować papiery przez najbliższy rok. – Obecnie Orlen nie ma potrzeb pożyczkowych i trudno powiedzieć, czy sukces tej transzy skłoni firmę do przyspieszenia emisji kolejnych serii. Ale niewykluczone, że koncern będzie chciał refinansować zadłużenie poprzez obligacje w jeszcze większym stopniu, w tym poprzez transze dla inwestorów indywidualnych – dodaje analityk. Przypomina, że niedawno prezes Jacek Krawiec zapowiadał, że zarząd oceni, jakie będzie zainteresowanie wśród inwestorów indywidualnych i być może zwiększy transzę dla nich przeznaczoną.

– Duże zainteresowanie obligacjami przy marży 1,5 proc. powyżej stopy WIBOR dla sześciomiesięcznych depozytów może oznaczać, że być może w przyszłości Orlen będzie chciał sprzedać swoje obligacje jeszcze taniej – uważa Kliszcz.

Dopuszczenie obligacji do obrotu planowane było na 2 lipca. Analitycy podkreślają, że z powodu wielkości emisji i skierowaniu jej do drobnych inwestorów, jest szansa, że obroty tymi papierami na rynku Catalyst będą znaczące.

Biorąc pod uwagę obecną stopę WIBOR 6M oprocentowanie obligacji Orlenu wynosi około 4,2 proc. w skali roku. Jakie będzie później, nie wiadomo. Przydział obligacji ma być dokonany 18 czerwca. Najwcześniej dzień później inwestorzy otrzymają zwrot nadpłaconych kwot. Wpłacone pieniądze nie będą jednak oprocentowane, co oznacza utratę potencjalnych korzyści, chociażby związanych z ich ulokowaniem, na koncie bankowym.

Jeśli inwestor sprzeda obligacje przed ich wykupem, czyli 28 maja 2017 r., wówczas będzie musiał tę transakcję rozliczyć w urzędzie skarbowym razem z innymi operacjami zrealizowanymi na papierach wartościowych w danym roku.

Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze