Zmiana rządu w Czechach nie pomoże grupie PKN Orlen

Jeśli premierem naszych południowych sąsiadów zostanie Martin Kuba, to istnieją niewielkie szanse na poprawę relacji pomiędzy płockim koncernem a tamtejszym rządem.

Publikacja: 19.06.2013 06:14

Zmiana na stanowisku premiera Czech, po dymisji złożonej przez Petra Neczasa, może negatywnie wpłyną

Zmiana na stanowisku premiera Czech, po dymisji złożonej przez Petra Neczasa, może negatywnie wpłynąć na działalność grupy PKN Orlen

Foto: spółka

Zmiana na stanowisku premiera Czech, po dymisji złożonej przez Petra Neczasa, może negatywnie wpłynąć na działalność grupy PKN Orlen. Wszystko za sprawą polityki realizowanej przez ministra przemysłu i handlu Martina Kuby, który jest jednym z najpoważniejszych kandydatów na stanowisko premiera. Kuba od dawna dąży do konsolidacji czeskiej branży naftowej. Aby do niej doprowadzić, stara się osłabić pozycję PKN Orlen, który posiada 63 proc. akcji tamtejszego Unipetrolu, podmiotu zajmującego się przerobem ropy naftowej, dystrybucją paliw i produkcją petrochemiczną.

– Stosunki między zarządem PKN Orlen a rządem czeskim od dawna są bardzo napięte.  Dziś trudno sobie wyobrazić, aby mogło być jeszcze gorzej – mówi  Krzysztof Pado, analityk DM BDM. Jego zdaniem jednym z największych problemów polskiego koncernu w Czechach jest spór dotyczący zbyt wysokich opłat związanych z korzystaniem z infrastruktury służącej do przesyłu ropy naftowej. Kolejny dotyczy działalności szarej strefy na rynku paliw. U naszych południowych sąsiadów prawdopodobnie jest ona najbardziej rozwinięta spośród krajów Unii Europejskiej.

– Nie wydaje mi się, by był powód do zmartwień, jeśli chodzi o Orlen w Czechach. Nawet jeśli Martin Kuba zostanie premierem, Unipetrol będzie na ostatnim miejscu jego agendy – mówi „Parkietowi" zastrzegający sobie anonimowość czeski analityk. Przypomina, że na przyszły rok zaplanowane są wybory parlamentarne, więc skonfliktowany rząd Kuby długo by nie porządził i nie byłby w stanie podjąć żadnych strategicznych decyzji. Jego zdaniem Kuba nie jest wrogo nastawiony do PKN Orlen. – On ma po prostu swoje zdanie i plany konsolidacji sektora, które jak na razie są tylko marzeniami. Czechy nie mają własnych złóż ropy i gazu, a budowa własnego wielkiego koncernu nie zakończyłaby się sukcesem – twierdzi analityk.

Do zamknięcia tego numeru „Parkietu" zarząd PKN Orlen na żadne pytanie dotyczące jego relacji z przedstawicielami czeskiego rządu nie odpowiedział.

Kilka dni temu płocki koncern przedstawił nową strategię Unipetrolu na lata 2013–2017, która zakłada poprawę wyników i duże inwestycje mające przyczynić się do rozwoju tej grupy. Czeska spółka w ciągu najbliższych pięciu lat chce zainwestować 19 mld koron, czyli ponad 3 mld zł.

– Nowa strategia Unipetrolu zakłada przede wszystkim poprawę wyników w segmencie petrochemicznym. Ze względu na bardzo niskie ceny gazu w USA i tym samym relatywnie niskie koszty tamtejszych firm, nie jest jednak pewne, że działalność petrochemiczna w Europie będzie przynosić zakładane zyski – twierdzi Pado. Przypomina też, że wcześniejsza strategia grupy PKN Orlen nie spełniła pokładanych w niej nadziei.

Cytowany przez agencję Bloomberga prezes PKN Orlen Jacek Krawiec powiedział, że grupa analizuje możliwość przejęcia 11 koncesji na poszukiwania gazu z łupków od amerykańskiego koncernu Marathon Oil Poland, który zapowiedział wycofanie się z naszego kraju. Wcześniej płocki koncern nabył od amerykańskiego ExxonMobilu dwie tego typu koncesje.

Wczoraj kurs akcji PKN Orlen spadał nawet o ponad 3 proc. Pod względem przeceny była to druga zniżka spośród firm zaliczanych do WIG20.

[email protected]

Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze