DM PKO BP o roszadach na rynku węgla

Jastrzębska Spółka Węglowa, szykujący się do wejścia na giełdę, Węglokoks oraz największe spółki energetyczne – Tauron, PGE i Enea – mogą odegrać kluczową rolę w przemeblowaniu sektora wydobycia węgla w Polsce jako kupujący – spodziewają się analitycy DM PKO BP w raporcie „Węglowa układanka".

Publikacja: 07.12.2013 05:00

DM PKO BP o roszadach na rynku węgla

Foto: GG Parkiet

Właśnie dobiega końca kompleksowy audyt segmentu zlecony przez resort gospodarki. Analitycy DM PKO BP spodziewają się wysypu transakcji – ale będą one dotyczyć raczej poszczególnych kopalni niż całych grup.

Chodzi przede wszystkim o aktywa Kompanii Węglowej (KW) – największej grupy węglowej w Europie, posiadającej 15 kopalń, oraz Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), który kontroluje grupę czterech kopalni i ma dodatkowo jedną kopalnię zależną.

Autorzy raportu spodziewają się, że zgodnie z najbardziej prawdopodobnym scenariuszem przetasowań może dojść do trzech transakcji.

Po pierwsze, może to być sprzedaż pojedynczych kopalni przez KW lub KHW na rzecz JSW lub Węglokoksu. JSW podpisała już z KW list intencyjny w sprawie zakupu kopalni Knurów-Szczygłowice.

Po drugie, można się spodziewać, że KW sprzeda Tauronowi 47,5 proc. udziałów w Południowym Koncernie Węglowym. Wcześniej Tauron kupił kontrolny pakiet akcji tego podmiotu od KHW.

Po trzecie, Węglokoks mógłby kupić mniejszościowy pakiet papierów KW, co poprawiłoby płynność tego przedsiębiorstwa. Węglokoks tym samym uczyniłby strategiczny krok w kierunku inwestycji w wydobycie przed planowanym na I połowę 2014 roku debiutem.

Według analityków DM PKO BP mniej prawdopodobne transakcje to fuzja KW i Węglokoksu – jednak mogłoby to być zbyt duże obciążenie dla tej drugiej firmy, przejęcie KHW przez JSW, która jednak nie chce o tym słyszeć, albo sprzedaż KW lub KHW (bądź obu firm) spółkom energetycznym – PGE, Tauronowi czy Enei. Zdaniem autorów raportu ta ostatnia transakcja byłaby mocno kontrowersyjna i dodatkowo obciążyłaby grupy energetyczne, które w samym biznesie podstawowym mają zaplanowane potężne wydatki inwestycyjne.

Raport DM PKO BP zawiera również rekomendacje dla notowanych na giełdzie spółek górniczych – państwowej JSW, prywatnej Bogdanki oraz czeskiego NWR. We wszystkich przypadkach ceny docelowe zostały wyznaczone na poziomie wyższym od bieżących notowań (patrz wykresy).

Jednak analitycy zalecają zakup jedynie papierów Bogdanki – oczekują, że stopa dywidendy będzie rosła z prawie 5 proc. w 2014 r. do 8 proc. za trzy lata. Rekomendacje dla JSW i NWR to „trzymaj". Po JSW nie należy się spodziewać znaczącej dywidendy w 2014 r., a restrukturyzację NWR należy obserwować, ale bez większego angażowania się w akcje.

Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze