Zakończyły się konsultacje dotyczące zmiany krajowego planu rozdziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008–2012. Nowe rozporządzenie przewiduje zmniejszenie puli praw firmom, które mają dużą nadwyżkę, i przeznaczenie zaoszczędzonych uprawnień dla nowych instalacji. Jak się dowiedział „Parkiet", najbardziej skorzysta na tym rozwiązaniu Polska Grupa Energetyczna, która w tym roku uruchomiła blok energetyczny o mocy 858 MW w Bełchatowie.
– Polska otrzymała od Komisji Europejskiej 23,7 mln jednostek emisji w rezerwie (jednostka uprawnia do emisji 1 tony CO2 – red.), które mogły zasilić nowe instalacje. Od początku było wiadomo, że to za mała pula – mówi Przemysław Jędrysik z Krajowego Ośrodka Bilansowani i?Zarządzania Emisjami (KOBIZE).
W efekcie uruchamiane w ostatnich latach zakłady stanęły przed koniecznością kupowania brakujących uprawnień na rynku. Ich cena wynosi ok. 10 euro za tonę. Najwięcej musiałaby zapłacić PGE.
292 mln zł są warte prawa do emisji dwutlenku węgla dla bloku w Bełchatowie, które powinny trafić do PGE. Z kolei Tauron może stracić uprawnienia warte 33 mln zł
– Wniosek w sprawie przydziału praw do emisji CO2 dla nowego bloku Bełchatowa opiewa na 6,7 mln jednostek – mówi Monika Sekuła z KOBIZE. Ich wartość to ok. 292 mln zł.