Polska została zobowiązana do liberalizacji rynku gazu przez Komisję Europejską kilka lat temu. Komisja szczególnie mocno zaakcentowała potrzebę uwolnienia cen hurtowych gazu ziemnego, a także dla odbiorców instytucjonalnych. W jej ocenie ceny te powinny być ustalane wyłącznie w wyniku gry rynkowej popytu i podaży. Obowiązujący w Polsce system cen regulowanych nie spełnia wymogów unijnej dyrektywy 2009/73/WE, przez co narusza unijne prawo. W odpowiedzi na ten zarzut prezes Urzędu Regulacji Energetyki podjął działania zmierzające do stworzenia warunków konkurencji, co da mu podstawę do odstąpienia od obowiązku zatwierdzania taryf na gaz. W tym celu opracował dokumenty, których jednym z głównych założeń było stworzenie płynnego rynku hurtowego. Zgodnie z wytycznymi URE narzędziem pozwalającym na osiągnięcie tego celu jest przeprowadzenie tzw. programu uwalniania gazu (PUG).
Wytyczne i doświadczenia
W połowie lutego Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo opublikowało projekt PUG i przekazało go do publicznych konsultacji. Spółka informuje, że stworzono go m.in. na podstawie dwóch dokumentów przygotowanych i opublikowanych pod koniec ubiegłego roku przez prezesa URE. Chodzi o „Rekomendacje dla programu uwalniania gazu ziemnego w Polsce" oraz „Mapę drogową uwolnienia cen gazu ziemnego – Projekt". PGNiG wzięło też pod uwagę wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez prezesa URE oraz doświadczenia krajów członkowskich Unii z wdrażanych u nich programów liberalizujących rynek. W tym drugim przypadku uwzględniono doświadczenia Wielkiej Brytanii (z lat 1992–1996), Niemiec (2003–2008), Hiszpanii (2001–2004), Francji (2004–2007), Węgier (od 2005) i Czech (od 2007). Ponadto PGNiG uwzględniła w PUG wytyczne
organizacji branżowych. Jednym z istotniejszych dokumentów był przygotowany przez European Federation of Energy Traders raport „Implementation of Gas Release Programmes for European Gas Market Development" z czerwca 2003 r.
Przygotowany na podstawie powyższych dokumentów PUG niemal w całości jest spójny z wytycznymi przedstawionymi przez prezesa URE. Jedynie w dwóch punktach nie w pełni uwzględnia sugestie regulatora. PGNiG proponuje, aby termin pierwszych aukcji, podczas których spółka będzie sprzedawała gaz, uzależnić od zmian systemu prawnego, regulacyjnego i organizacyjnego. URE w swoich wytycznych określa go z kolei w sposób sztywny na czerwiec i lipiec tego roku. Druga kwestia dotyczy
ograniczenia możliwości udziału w aukcjach firm z grupy PGNiG. URE domaga się realizacji tego postulatu, a gazownicza spółka chce dopuszczenia do aukcji firm zależnych będących operatorami systemów dystrybucyjnych, operatorów systemów magazynowych oraz wytwórców energii.