Francja
Nad Sekwaną program liberalizacji przeprowadził w latach 2004–2007 francuski regulator rynku energii CRE. Jego zadaniem nie było jednak wprowadzenie konkurencji na obszarze całego kraju, a jedynie w regionach południowych, gdzie infrastruktura przesyłowa ma istotnie ograniczone moce. Co więcej, ta część Francji jest zdominowana przez koncerny GdF i Total. Liberalizacją nie objęto północnych regionów państwa ze względu na wysoki stopień rozwoju rynku i stosunkowo wysoki stopień dostępności do sieci przesyłowej.
CRE zobowiązało GdF do udostępnienia w ciągu trzech lat w regionach południowych Francji 1,35 mld m sześc. gazu rocznie, czyli około 15?proc. zapotrzebowania detalicznego zgłaszanego na tym obszarze. Z kolei Total miał uwolnić 0,1?mld m sześc. roczne. Surowiec planowano sprzedawać przede wszystkim na aukcjach lub ewentualnie w trybie pozaaukcyjnym.
Mimo że francuskie koncerny sprzedały cały wolumen gazu, do jakiego zostały zobowiązane, to Komisja Europejska oceniła program za nieudany. W ocenie jej przedstawicieli na południu kraju nadal pozostały bariery uniemożliwiające funkcjonowanie rzeczywistej konkurencji. Najlepszym dowodem na to był brak zmiany udziałów firm mających monopolistyczną pozycję. Po zakończeniu programu nadal kontrolowały one cztery piąte rynku.
Hiszpania
Wprowadzenie programu liberalizacji rynku hiszpańskiego zainicjował rząd. Dekretem zobowiązano tam firmę Gas Natural, która miała monopolistyczną pozycję na rynku, do odsprzedania części surowca sprowadzanego Przedsiębiorstwo musiało zbyć 25 proc. błękitnego paliwa importowanego w ten sposób, czyli 1,4 mld m sześc. rocznie. To z kolei stanowiło około 4?proc. rocznego zużycia, które w Hiszpanii wynosi około 37 mld m sześc. W trzy lata uwolniono łącznie 4,2 mld m sześc. gazu.
Gas Natural udostępniał gaz innym firmom w ramach przeprowadzanych aukcji. Z mocy prawa nie mogło w nim uczestniczyć przedsiębiorstwo, które posiadało udział w rynku przekraczający 50 proc. Żaden podmiot nie mógł też nabyć na aukcji więcej niż 25 proc. oferowanego surowca. Gas Natural sprzedawał błękitne paliwo po cenie, po jakiej importował surowiec, powiększonej o stałą marżę.