Apetyt na ryzyko sprzyja wzrostom cen surowców

We wtorek na globalnych rynkach towarowych strona popytowa była wyjątkowo aktywna.

Aktualizacja: 06.02.2017 23:53 Publikacja: 04.02.2015 10:24

Notowania złota – dane dzienne.

Notowania złota – dane dzienne.

Foto: DM BOŚ

Indeks CRB zanotował wzrost o 3,17% do poziomu 227,42 pkt. To najwyższy poziom zamknięcia od początku tego roku. Wczoraj zwyżkowały ceny surowców energetycznych, większości metali, a także sporej części towarów rolnych.

Optymizm na rynkach surowców

Obecnie sporo uwagi inwestorów na rynkach finansowych przyciąga Grecja. Mimo że w wyborach parlamentarnych wygrała skrajna partia Syriza, to nowe władze Grecji złagodziły retorykę i wyrażają gotowość do rozmów w sprawie redukcji zadłużenia. Dla inwestorów grecka chęć negocjacji oznacza ulgę – i jednocześnie, zwiększa ich apetyt na ryzyko.

Spadek awersji do ryzyka był widoczny wczoraj na rynkach walutowych. Notowania eurodolara wyraźnie wzrosły, chwilowo przekraczając nawet poziom 1,15. US Dollar Index zanotował wczoraj spadek o 1,13%, docierając tym samym do najniższego poziomu od dwóch tygodni.

Na spadku wartości amerykańskiego dolara zyskały surowce, których ceny są na ogół wyrażane w USA, a co za tym idzie, są negatywnie skorelowane z wartością amerykańskiej waluty. Co ciekawe, nie skorzystali na tym inwestorzy na rynku złota – wczoraj żółty kruszec potaniał o 1,08%, a jego cena spadła do okolic 1260 USD za uncję.

Zniżka cen złota wynikała właśnie z faktu, że jest ono traktowane jako „bezpieczna przystań" w okresie niepokojów na rynkach finansowych. Gdy awersja inwestorów do ryzyka maleje, wybierają więc oni inne aktywa, np. akcje lub inne surowce. Dlatego właśnie wtorkowy optymizm sprzyjał kupującym na rynkach większości surowców – lecz nie na rynku złota.

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Zwiększony popyt na pszenicę

Wczoraj wyraźnie wzrosły ceny zbóż – notowania kukurydzy i pszenicy podrożały o ponad 4%. Oczywiście na rynkach tych kupującym również sprzyjało osłabienie dolara, jednak w przypadku pszenicy pojawiły się także pozytywne informacje dotyczące zwiększonego popytu na to zboże.

Wczoraj egipska General Authority for Supply Commodities (GASC) oznajmiła, że dokonała zakupu 300 tysięcy ton rumuńskiej i francuskiej pszenicy z dostawą na początku marca. Egipt jest największym na świecie importerem pszenicy. Wcześniej kraj ten był największym odbiorcą rosyjskiego zboża, jednak po wprowadzeniu ograniczeń eksportowych w Rosji, kraj ten musi dywersyfikować źródła dostaw.

Wczoraj o zamiarze kupna 50 tysięcy ton pszenicy poinformował Irak. Kraj ten wymienił jako potencjalne źródła dostaw Stany Zjednoczone, Kanadę, Australię oraz Rosję.

Popyt na pszenicę mógł wzrosnąć także ze względu na kwestie związane z analizą techniczną. W poniedziałek notowania tego zboża spadły poniżej 5 USD za buszel. Dla wielu kupujących są to rejony cenowe będące już okazją do zajęcia długiej pozycji na rynku pszenicy. Dzisiaj rano tendencja wzrostowa się utrzymuje. Jednak chociaż w krótkim terminie możliwe są dalsze wzrosty cen pszenicy, to warto pamiętać, że duża globalna podaż tego towaru ogranicza możliwości zwyżki cen.

Wykres 2. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska

Analityk

Dom Maklerski BOŚ S.A.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu