Akcje płockiego koncernu w tym roku należą do najbardziej rozchwytywanych na warszawskiej giełdzie. Od początku roku walory firmy podrożały o blisko 80 proc., najwięcej ze spółek wchodzących w skład indeksu WiIG0. Wzmożony popyt na akcjach Orlenu to efekt rekordowych wyników notowanych przez spółkę. Głównym źródłem sukcesu są wysokie marże rafineryjne, do czego przyczynił się gwałtowny spadek cen ropy na światowych giełdach.
Co dalej z notowaniami spółki? Opinie analityków są podzielone odnośnie oceny potencjału walorów paliwowej spółki. W ocenie Krzysztofa Pado, analityka DM BDM, potencjał wzrostowy akcji Orlenu wydaje się być na wyczerpaniu. - Kurs spółki bardzo dobrze zareagował na wyniki wypracowane w II kwartale. Dodatkowo pierwsza część II kwartału przynosi nadal bardzo wysokie odczyty modelowych marż w rafinerii i petrochemii. Na tej bazie w mojej ocenie kurs akcji mógłby nadal zyskiwać na wartości, jednak w ostatnim czasie zbiegło się kilka czynników, które mogą hamować popyt – uważa Pado. - Raportowane wyniki III kwartału mogą okazać się nie tak dobre jak wskazuje na to otoczenie. W związku z odkupem zapasów obowiązkowych spółka zaprezentuje słaby cash flow operacyjny, transakcja wpłynie także negatywnie na raportowane wyniki. Dodatkowo trudno na razie ocenić wpływ na rezultaty ubiegłotygodniowego pożaru w czeskich zakładach, który wstrzymuje produkcję petrochemiczną. W perspektywie IV kwartału obecne ceny ropy mogą implikować odpisy na kanadyjskich aktywach wydobywczych – wskazuje specjalista.
Potencjał w akcjach Orlenu dostrzegają analitycy ING Securities. W wydanej niedawno rekomendacji wycenili je na 92,80 zł. - Po wprowadzeniu nowych regulacji dotyczących licencji na obrót paliwami, spółki Lotos oraz PKN Orlen zgodnie przyznały, że zjawisko tzw. „szarej strefy" powoli zanika. Może to skutkować zwiększonym popytem na produkty spółki PKN Orlen – wskazują eksperci biura. - Co więcej, uważamy, że niskie ceny benzyny mogą wpłynąć pozytywnie na cały sektor petrochemiczny, powodując większą marżę na produktach pertochemicznych. Wreszcie, uważamy, że dobra koniunktura panująca w segmencie detalicznym może mieć pozytywny wpływ na spółkę - skuteczna walka z szarą strefą może doprowadzić do konsolidacji detalistów z sektora paliwowego, co spowoduje obniżenie konkurencji oraz poprawę perspektyw dla segmentu detalicznego spółki PKN Orlen – uważają.