Energa: Analitycy pozytywnie o planach spółki

Analitycy pozytywnie oceniają plany Energi dotyczące przekazania ostrołęckich aktywów do Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw finansowanego przez PIR i BGK.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:32 Publikacja: 01.09.2015 06:00

Energa: Analitycy pozytywnie o planach spółki

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Jak pisaliśmy w poniedziałek, chodzi o mniejszościowy pakiet spółki zależnej Elektrownia Ostrołęka, a także zamrożony projekt budowy nowego bloku na 1 tys. w tej siłowni. Aktywa wyceniono łącznie na 400–500 MW.

Według Pawła Puchalskiego, szefa działu analiz giełdowych DM BZ WBK, taki scenariusz, gdyby był realizowany, zostałby pozytywnie przyjęty przez rynek. Bo z jednej strony byłoby mniej „brudnej" energetyki w Enerdze, a z drugiej pozwoliłby spółce na pozbycie się kłopotliwych aktywów. – Dla akcjonariuszy to pozytywna informacja, bo oznacza szansę na kontynuację wypłat wysokich dywidend w przyszłości – twierdzi Puchalski.

Taki ruch wpisywałby się też w europejski trend dekarbonizacji energetyki.

– Spółka pozbyłaby się dwóch problemów: pierwszego związanego z dołożeniem się do Nowej Kompanii Węglowej i drugiego związanego ze swoją elektrownią – wtóruje Piotr Dzięciołowski z DM Citi Handlowy. Bo przypomina, że aktywa Ostrołęki były negatywnie oceniane podczas pierwszej oferty publicznej Energi.

– To dobry pomysł zarządu Energi, tylko że nie uratują one Kompanii Węglowej, która potrzebuje gotówki – zaznacza Dzięciołowski.

Z kolei Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, zaznacza, że nowy blok w Ostrołęce jest potrzebny w systemie. Jego zdaniem wniesienie aktywów ostrołęckich do funduszu PIR może wynikać z chęci pozyskania przez Energę finansowego partnera do realizacji tego projektu w przyszłości.

Surowce i paliwa
Orlen wypracowuje coraz mniejsze zyski
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Surowce i paliwa
Wysokie ceny gazu nadzieją dla Orlenu. Krzepiące rekomendacje dla inwestorów
Surowce i paliwa
Będą zmiany w kopalniach największej spółki górniczej w Polsce. Zwolnień ma nie być
Surowce i paliwa
Orlen gotów do ścigania byłych szefów koncernu. Zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Surowce i paliwa
Znaczenie kluczowego złoża KGHM nadal będzie rosło
Surowce i paliwa
Tusk przyznaje po przegranym arbitrażu z Australijczykami: Sprawa jest beznadziejna