Kompania Węglowa: Rząd rozmawia ze związkowcami

– Utrzymanie płynności w Kompanii Węglowej przez kilka miesięcy do czasu pozyskania docelowego finansowania jest zadaniem trudnym, ale możliwym – przekonuje Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej.

Aktualizacja: 06.02.2017 17:59 Publikacja: 25.09.2015 06:00

Dodaje, że ruszyły już prace nad stworzeniem pomostowego finansowania dłużnego. – Wymaga to dobrej współpracy z bankami. Zaawansowanie procesu restrukturyzacji KW powinno pomóc w pozyskaniu dodatkowego finansowania dla utrzymana płynności spółki – podkreśla Sędzikowski.

Pozyskanie finansowania dla KW jest konieczne ze względu na fiasko rządowego planu ratowania węglowego giganta. Resort skarbu potwierdził w czwartek informacje „Parkietu", że tzw. Nowa Kompania (NKW), do której mają zostać przeniesione kompanijne kopalnie, nie powstanie do końca września. Ryzyko uznania w Brukseli finansowania dla NKW za niedozwoloną pomoc publiczną okazało się zbyt wysokie.

– Ministerstwo Skarbu Państwa nie pozwoli na chaotyczną upadłość Kompanii Węglowej lub Nowej Kompanii Węglowej ze względu na zagrożenie miejsc pracy oraz zachwianie bezpieczeństwa energetycznego kraju. NKW powstanie w kształcie kapitałowym, który nie będzie zakwestionowany przez Komisję Europejską, co wymaga więcej czasu niż zakładany w styczniowym porozumieniu – poinformował resort skarbu w specjalnym komunikacie.

W czwartek późnym popołudniem na Śląsk udał się wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk, by przedstawić sytuację górniczym związkom zawodowym. Po informacji o fiasku rządowego programu atmosfera wśród górników była bardzo napięta. Pojawiły się obawy o wypłaty pensji w październiku i o dalszą przyszłość Kompanii Węglowej.

– Już w styczniu wskazywaliśmy, że rządowy plan dla górnictwa może zostać zakwestionowany przez Komisję Europejską. Przedstawiciele rządu zapewniali jednak, że poradzą sobie z tym problemem – komentuje Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. W jego ocenie ostatnie miesiące zostały przez rząd zmarnowane. – A przy tym cały czas oszukiwano nas, że wszystko idzie zgodnie z planem – dodaje.

W poniedziałek przedstawiciele central związkowych spotkają się, by omówić dalszy plan działania. Wcześniej związkowcy zapowiadali, że jeśli do 30 września rząd nie wywiąże się z zobowiązań, to rozpoczną protesty na Śląsku i w Warszawie.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw