Dodaje, że ruszyły już prace nad stworzeniem pomostowego finansowania dłużnego. – Wymaga to dobrej współpracy z bankami. Zaawansowanie procesu restrukturyzacji KW powinno pomóc w pozyskaniu dodatkowego finansowania dla utrzymana płynności spółki – podkreśla Sędzikowski.
Pozyskanie finansowania dla KW jest konieczne ze względu na fiasko rządowego planu ratowania węglowego giganta. Resort skarbu potwierdził w czwartek informacje „Parkietu", że tzw. Nowa Kompania (NKW), do której mają zostać przeniesione kompanijne kopalnie, nie powstanie do końca września. Ryzyko uznania w Brukseli finansowania dla NKW za niedozwoloną pomoc publiczną okazało się zbyt wysokie.
– Ministerstwo Skarbu Państwa nie pozwoli na chaotyczną upadłość Kompanii Węglowej lub Nowej Kompanii Węglowej ze względu na zagrożenie miejsc pracy oraz zachwianie bezpieczeństwa energetycznego kraju. NKW powstanie w kształcie kapitałowym, który nie będzie zakwestionowany przez Komisję Europejską, co wymaga więcej czasu niż zakładany w styczniowym porozumieniu – poinformował resort skarbu w specjalnym komunikacie.
W czwartek późnym popołudniem na Śląsk udał się wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk, by przedstawić sytuację górniczym związkom zawodowym. Po informacji o fiasku rządowego programu atmosfera wśród górników była bardzo napięta. Pojawiły się obawy o wypłaty pensji w październiku i o dalszą przyszłość Kompanii Węglowej.
– Już w styczniu wskazywaliśmy, że rządowy plan dla górnictwa może zostać zakwestionowany przez Komisję Europejską. Przedstawiciele rządu zapewniali jednak, że poradzą sobie z tym problemem – komentuje Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. W jego ocenie ostatnie miesiące zostały przez rząd zmarnowane. – A przy tym cały czas oszukiwano nas, że wszystko idzie zgodnie z planem – dodaje.