PGE: Plany rozwoju fotowoltaiki

Polska Grupa Energetyczna jest zainteresowana rozwojem kolejnych farm słonecznych o niewielkich mocach – wynika z informacji, do których dotarł „Parkiet". Plany te mogą zostać wpisane do przygotowywanej od kilku miesięcy aktualizacji strategii największej grupy energetycznej.

Publikacja: 05.01.2016 05:00

Chodzi o projekty, które mają być kupowane na rynku od deweloperów, jak również o rozwój własnych małych elektrowni fotowoltaicznych, tj. wykorzystujących promieniowanie słoneczne do produkcji prądu.

Jeśli chodzi o własne projekty, to PGE zleciła badanie kilkunastu potencjalnych lokalizacji pod wybudowanie takich siłowni o mocach nieprzekraczających 1 MW.

Z naszych informacji wynika też, że spółka poszukuje także gotowych projektów. A chętnych do sprzedaży nie brakuje. – Dzisiaj na rynku, na różnych etapach realizacji, znajdują się projekty elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 140 MW. Zostały przygotowane przed deweloperów pod system aukcyjny. Część z nich pamięta czasy poprzedniej wersji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) z przełomu lat 2012/2013, ze zróżnicowanymi technologicznie świadectwami pochodzenia – twierdzi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Jak tłumaczy, firmy interesują się tym segmentem rynku ze względu na to, że na projekty do 1 MW przewidziano na aukcjach na zielone moce 25 proc. całego wsparcia i ten obszar rynku może z czasem zostać zdominowany właśnie przez fotowoltaikę.

Zdaniem Wiśniewskiego PGE jest tylko jedną ze spółek państwowych zainteresowanych rozwojem rynku farm słonecznych do 1 MW. Obok niej wymienia Energę oraz PGNiG Termikę.

Jednak zauważa, że na razie żaden z koncernów energetycznych nie ma podstaw prawnych, by decydować się na rozwój biznesu w tej dziedzinie. Przypomina bowiem, że pod koniec roku parlament przesunął wejście w życie zasadniczej części ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) o co najmniej sześć miesięcy. Jego zdaniem może to być wstęp do zasadniczej zmiany całej ustawy.

Prawdopodobnie od kierunku wyznaczonego przez rząd zależeć będzie, czy i w jakim zakresie plany PGE zostaną wpisane do strategii i realizowane.

Przypomnijmy, że największy wytwórca energii i prądu w połowie października 2015 r. uruchomił pierwszą testową farmę słoneczną o mocy 0,6 MW. Rocznie produkować ma ona co najmniej 550 MWh.

Farmę postawiła kosztem 2,8 mln zł spółka zależna PGE Energia Odnawialna, w której skupione są aktywa związane z produkcją zielonej energii. Dofinansowanie do tej inwestycji ze środków WFOŚiGW w Katowicach sięgnęło ponad 624 tys. zł.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw