Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.09.2016 06:20 Publikacja: 02.09.2016 06:20
Foto: Archiwum
Blok węglowy w ostrołęckiej siłowni może być jedną z pierwszych nowych inwestycji realizowanych w ramach wsparcia tzw. rynku mocy. Kiedy liczycie na pierwszy przetarg i czy zgłosicie do niego swój projekt?
Mechanizmy wsparcia nowych bloków konwencjonalnych są potrzebne dla zagwarantowania stabilności dostaw energii elektrycznej w nadchodzących latach. Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące ostatecznego kształtu ustawy o rynku mocy, który ma wesprzeć energetykę konwencjonalną. Będziemy brać w nich aktywny udział. Ministerstwu Energii zależy, by ustawę uchwalić w tym roku, by weszła w życie od pierwszego stycznia 2017 r. Jednak pozostaje jeszcze kwestia notyfikacji w Komisji Europejskiej. Dlatego nie wykluczam, że pierwszy przetarg odbyłby się dopiero pod koniec przyszłego roku lub nawet na początku 2018 r. Prawdopodobnie zgłosimy projekt już wtedy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Znaczenie KGHM dla Europy jest ogromne. Niekoniecznie musimy sprzedawać miedź poza Unię. Szacujemy, że do wydobycia z eksploatowanych już w Polsce złóż mamy jej jeszcze kilkanaście milionów ton – mówi Andrzej Szydło, prezes spółki.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Władze JSW zdają sobie sprawę z ryzyka utraty płynności w tym roku, ale robią wszystko, aby do tego nie dopuścić. Ta deklaracja padła na Europejskim Kongresie Gospodarczym w czasie panelu poświęconemu górnictwu.
W stosunku do pierwotnych założeń projekt sztandarowej inwestycji realizowanej w rafinerii w Możejkach jest opóźniony i droższy. Nie wiadomo też, jakie ostatecznie otrzyma wsparcie i jaka będzie jego opłacalność.
W 2026 r. ma być gotowa kompleksowa ekspertyza pt. „Studium wykonalności inwestycji”. Jeśli wykaże, że projekt eksploatacji złoża soli potasowo-magnezowych jest opłacalny, wydobycie może ruszyć w ciągu ośmiu–dziesięciu lat. To bardzo ambitny termin.
Nowe propozycje mówią o przeniesieniu z firm na rządową agencję obowiązku tworzenia i utrzymywania rezerw błękitnego paliwa. W zamian te pierwsze mają ponosić tzw. opłatę gazową.
Koncern oferuje 15 zł rabatu na paliwa Vectra i Efecta oraz kupon o wartości 10 zł na kolejne zakupy. Z pierwszej promocji można skorzystać do 4 maja. Z kolei kupony można zrealizować do 16 maja. Warunek to zatankowanie minimum 30 litrów paliwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas