Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 20.12.2017 10:13

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Kolejna duża zniżka zapasów ropy naftowej w USA.

Na rynku ropy naftowej strona popytowa wciąż radzi sobie bardzo dobrze. Notowania amerykańskiej ropy WTI w bieżącym tygodniu delikatnie pną się w górę, obecnie poruszając się tuż poniżej poziomu 58 USD za baryłkę. Utrzymywaniu się wysokich cen ropy naftowej sprzyja zamknięcie kluczowego ropociągu Forties na Morzu Północnym, który zostanie uruchomiony po awarii najprędzej pod koniec grudnia (wg deklaracji operatora ropociągu).

Dodatkowym wsparciem dla cen ropy naftowej były wczorajsze dane zaprezentowane przez Amerykański Instytut Paliw (API). Instytucja ta podała, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadły o 5,2 mln baryłek do poziomu 438,7 mln baryłek. To spadek większy od oczekiwań, oscylujących na poziomie między -3,5 mln a -3,8 mln baryłek. Dzisiaj swoje wyliczenia dotyczące zapasów paliw w USA przedstawi Departament Energii. Ma on dostęp do większej liczby danych niż API, jednak kierunek zmian zapasów, pokazywany przez obie instytucje, na ogół jest ten sam.

Z kolei ciekawostką, aczkolwiek o niewielkim znaczeniu cenotwórczym, było wczoraj uchwalenie we Francji ustawy zabraniającej wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie tego kraju od 2040 r. To precedens na skalę światową, gdyż żadne inne państwo nie zdecydowało się dotychczas na taki krok – jednak z drugiej strony ma on raczej znaczenie symboliczne, ponieważ wydobycie ropy i gazu we Francji wynosi łącznie zaledwie około 6 mln baryłek rocznie, co zaspokaja zaledwie około 1% francuskich potrzeb w tym zakresie.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

MIEDŹ

Wzrostowa seria na wykresie miedzi.

Po słabym początku bieżącego miesiąca, notowania miedzi zaczęły odrabiać straty. Już od dwóch tygodni na wykresie tego surowca dominuje strona popytowa, zapewniając cenom miedzi praktycznie nieprzerwaną serię zwyżek. Obecnie cena tego metalu w Stanach zjednoczonych oscyluje już w okolicach 3,16 USD za funt.

Ceny miedzi wciąż utrzymują się w średnioterminowym i długoterminowym trendzie wzrostowym. Perspektywy dla notowań tego metalu na kolejny rok są całkiem dobre – jednak nie ze względu na optymizm dotyczący wielkości popytu (chociaż w tym zakresie raczej nie powinno być negatywnych niespodzianek), lecz ze względu na obawy dotyczące podaży miedzi. Na rynku wydobywczym może być bowiem nerwowo w 2018 roku za sprawą kończących się licznych kontraktów na pracę w kopalniach miedzi, co może być źródłem presji na wzrost płac i, co często za tym idzie, napięć związanych ze strajkami, zwłaszcza że wiele firm wydobywczych zapowiada raczej zwolnienia niż podwyżki. Wśród zagrożonych protestami kopalń jest chilijska Escondida, odpowiadająca za około 5-6% całkowitej globalnej produkcji miedzi.

Foto: DM BOŚ

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu