Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 06.06.2018 10:26

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Obawy o spadający eksport ropy naftowej z Wenezueli.

Po trzech wyraźnie zniżkowych sesjach, wczorajszy dzień przyniósł poprawę nastrojów inwestorów na rynku ropy naftowej. Notowania amerykańskiej ropy WTI delikatnie odbiły w górę, a dzisiaj rano otarły się już o poziom 66 USD za baryłkę.

Wsparciem dla cen ropy naftowej okazały się wczoraj doniesienia o możliwości opóźnień lub częściowego wstrzymania eksportu ropy z Wenezueli. Według kilku źródeł cytowanych przez agencję Reuters, tamtejszy państwowy gigant naftowy, spółka PDVSA, może ogłosić stan force majeure („siła wyższa") na eksport ropy ze względu na znaczące obniżenie wydobycia na polach naftowych oraz zatory tankowców w portach.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Problemy Wenezueli nie są jednak niczym nowym na globalnym rynku ropy naftowej, dlatego obawy związane z ograniczeniem tamtejszego eksportu mogą jedynie przejściowo zadziałać pozytywnie na ceny tego surowca. Presję podażową na notowania ropy wciąż wywiera perspektywa zwiększonej produkcji w Stanach Zjednoczonych, Rosji czy OPEC. Wczoraj pojawiły się nieoficjalne doniesienia, jakoby USA wzywało poszczególne państwa OPEC do zwiększenia wydobycia ropy naftowej ze względu na potrzebę jej większej podaży w globalnej gospodarce.

Na tle powyższych informacji, niemal bez echa przeszedł wczorajszy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw, według którego w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 2 mln baryłek. Był to jednak spadek zgodny z oczekiwaniami zniżki – wahały się one w przedziale 1,8-2,5 mln baryłek.

KAKAO

Dynamiczne spadki notowań kakao.

Ostatnie tygodnie na rynku kakao upływają pod znakiem przewagi strony podażowej. W bieżącym tygodniu zniżka wręcz przyspieszyła, a notowania kakao w Stanach Zjednoczonych zeszły poniżej poziomu 2300 USD za tonę, podczas gdy jeszcze miesiąc temu oscylowały w okolicach 2800-2900 USD za tonę. Tym samym, ceny kakao w USA znajdują się obecnie na najniższym poziomie od początku marca, a więc od trzech miesięcy.

Większość zniżki z ostatnich tygodni wynikała z działań inwestorów instytucjonalnych, którzy masowo zamykali wcześniejsze długie pozycje na rynku kakao. Tymczasem fundamenty rynku kakao nawet ostatnio wspierały stronę popytową, gdyż pojawiły się obawy o zmniejszone plony na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Na razie jednak niedostatek deszczu w tym rejonie nie jest dotkliwy i sytuacja ma szansę się poprawić.

Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze