Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.02.2019 05:15 Publikacja: 05.02.2019 05:15
Dla Daniela Obajtka w drugim roku kierowania PKN Orlen projektem numer jeden będzie sfinalizowanie fuzji z Grupą Lotos.
Foto: materiały prasowe
Daniel Obajtek jest ulubionym prezesem przewodniczącego PiS Jarosława Kaczyńskiego – mówi powszechna już na rynku opinia. Sam zresztą temu nie zaprzecza, przyznając w niedawnym wywiadzie dla „Parkietu", że obaj spotykają się i rozmawiają o Polsce i o gospodarce. Widać to też po decyzjach podejmowanych przez Obajtka. Gdy ten mówił, że Orlen nie będzie inwestował w elektrownię atomową, to plany resortu energii w tym zakresie musiały zostać zmienione.
Obajtek funkcję prezesa płockiego koncernu objął dokładnie 6 lutego 2018 r. Niecałe trzy tygodnie później podpisał z Krzysztofem Tchórzewskim, ministrem energii reprezentującym Skarb Państwa, list intencyjny dotyczący rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos. Był to pierwszy konkretny dokument podpisany w tej sprawie, mimo że o potencjalnej fuzji mówiło się i analizowało ją już wiele lat wcześniej. Do dziś spółka złożyła w Komisji Europejskiej wersję roboczą wniosku o koncentrację i cały czas prowadzi badanie due diligence. Liczy, że do połączenia dojdzie w tym roku. Celem jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania na rynkach międzynarodowych i odpornego na wahania rynkowe.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Władze JSW zdają sobie sprawę z ryzyka utraty płynności w tym roku, ale robią wszystko, aby do tego nie dopuścić. Ta deklaracja padła na Europejskim Kongresie Gospodarczym w czasie panelu poświęconemu górnictwu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W stosunku do pierwotnych założeń projekt sztandarowej inwestycji realizowanej w rafinerii w Możejkach jest opóźniony i droższy. Nie wiadomo też, jakie ostatecznie otrzyma wsparcie i jaka będzie jego opłacalność.
W 2026 r. ma być gotowa kompleksowa ekspertyza pt. „Studium wykonalności inwestycji”. Jeśli wykaże, że projekt eksploatacji złoża soli potasowo-magnezowych jest opłacalny, wydobycie może ruszyć w ciągu ośmiu–dziesięciu lat. To bardzo ambitny termin.
Nowe propozycje mówią o przeniesieniu z firm na rządową agencję obowiązku tworzenia i utrzymywania rezerw błękitnego paliwa. W zamian te pierwsze mają ponosić tzw. opłatę gazową.
Koncern oferuje 15 zł rabatu na paliwa Vectra i Efecta oraz kupon o wartości 10 zł na kolejne zakupy. Z pierwszej promocji można skorzystać do 4 maja. Z kolei kupony można zrealizować do 16 maja. Warunek to zatankowanie minimum 30 litrów paliwa.
Inwestorzy handlujący akcjami Orlenu, Unimotu czy MOL na duże przeceny ropy i gazu na razie zareagowali dość spokojnie. Spadek popytu na surowce i wzrost niepewności może ten stan jednak zmienić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas