Materiał powstał we współpracy z PKN ORLEN
Dzięki inwestycjom i przejęciom grupa PKN ORLEN systematycznie zwiększa skalę działalności, co m.in. znajduje odzwierciedlenie w rosnącej roli jej firm zależnych i aktywności prowadzonej poza macierzystymi zakładami zlokalizowanymi w Płocku. Tym samym patrzenie na grupę jedynie przez pryzmat produkcji rafineryjnej i petrochemicznej realizowanej w Polsce już dawno straciło sens.
W tym kontekście przede wszystkim należy pamiętać o przejęciach rafinerii w Czechach (Unipetrol) i na Litwie (ORLEN Lietuva), które spowodowały, że nasz koncern stał się w swojej branży liczącym się graczem europejskim. To oznacza również, że jest znaczącym, światowym konsumentem ropy naftowej. Spółka dotychczas surowiec importowała m.in. z Angoli, Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu, Iraku, Kazachstanu, Nigerii, Norwegii, USA, Wenezueli oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Mocna pozycja w Polsce...
Jedną z głównych firm zależnych koncernu jest Anwil, który posiada we Włocławku zakłady wytwarzające nawozy azotowe, tworzywa sztuczne i chemikalia. Dzięki nowej inwestycji wartej około 1,3 mld zł ma stać się jeszcze mocniejszym graczem na europejskim rynku. Chodzi o szacowaną na 1,3 mld zł rozbudowę zdolności produkcyjnych w segmencie nawozów.
W naszym kraju silną pozycję w swojej branży ma ORLEN Południe, do którego należą zakłady w Trzebini i Jedliczach zajmujące się produkują biopaliw, chemikaliów, parafin i regeneracją olejów przepracowanych. ORLEN Oil, który z kolei ma siedzibę w Krakowie, zajmuje się produkcją, dystrybucją i sprzedażą olejów smarowych i płynów eksploatacyjnych. Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino w kawernach solnych magazynują ropę naftową i paliwa. Aby powstały podziemne zbiorniki, muszą wydobywać solankę oraz konfekcjonować sól.