Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kukurydza

Publikacja: 03.09.2019 12:27

Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kukurydza

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Coraz mniejsza konkurencyjność amerykańskiej ropy na globalnym rynku.

Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych przecen. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI obecnie poruszają się w okolicach 54,50 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent przekracza nieznacznie 58 USD za baryłkę.

W tym tygodniu uwagę inwestorów przyciągnęła kwestia handlu ropą naftową na linii Stany Zjednoczone – Chiny, głównie za sprawą wejścia w życie ceł na import amerykańskiej ropy naftowej do Państwa Środka. Narzucenie ceł rozbudziło obawy o spadek zamówień na ropę z USA ze strony Chin.

Jak dotychczas, import amerykańskiej ropy naftowej przez kraje Azji pozostawał wysoki, a nawet rósł. Jak podają ostatnie szacunki agencji Reuters, w sierpniu import ropy z USA do Azji był rekordowy i wyniósł 1,34 mln baryłek dziennie, przyćmiewając tym samym poprzedni rekord z lipca tego roku, wynoszący 1,33 mln baryłek dziennie. Za sporą część popytu odpowiadały Chiny, które importowały w sierpniu 384 tys. baryłek ropy dziennie, najwięcej od czerwca poprzedniego roku i niemal dwa razy więcej niż w lipcu br.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Obecnie, wraz z wejściem w życie ceł na import ropy naftowej do Chin, azjatycki popyt na amerykański surowiec może spaść. Jednak nie tylko cła byłyby temu winne. Również konkurencyjność cenowa amerykańskiej ropy spada. Dyferencjał Brent-WTI Jest obecnie niższy niż jeszcze dwa miesiące temu. Biorąc pod uwagę także kwestię siły dolara, azjatyccy importerzy mogą być mniej skłonni do kupowania ropy z USA, która teraz jest dla nich relatywnie droga.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KUKURYDZA

Rekordowo duży sierpniowy eksport kukurydzy z Brazylii.

Wrzesień na rynku kukurydzy rozpoczął się od spokojnego poruszania się cen tego surowca w dół. Notowania kukurydzy w Stanach Zjednoczonych obecnie oscylują tuż poniżej poziomu 3,70 USD za buszel, co oznacza dość bliską odległość do tegorocznych minimów cenowych w rejonie 3,50 USD za buszel.

Wczoraj rządowe dane w Brazylii pokazały, że brazylijski eksport kukurydzy w sierpniu br. był najwyższy w historii i wyniósł 7,65 mln ton. Farmerzy wykorzystali obfite zbiory w tym kraju, jak również sprzyjające im uwarunkowania na globalnych rynkach walutowych: siła dolara amerykańskiego i, połączona z nią, słabość brazylijskiego reala zachęcała do sprzedaży kukurydzy (wycenianej w USA) poza granice kraju.

W poprzednim roku Brazylia stała się także poważniejszym partnerem Chin w kwestii handlu towarami rolnymi. Po wprowadzeniu ceł na import amerykańskiej soi do Chin w poprzednim roku, Chińczycy zwrócili się do Brazylii z zamówieniami nie tylko na soję, lecz także na inne towary rolne, w tym kukurydzę. Co prawda ten efekt był najbardziej widoczny w minionym roku, jednak i teraz stanowi on czynnik, który negatywnie wpływa na ceny kukurydzy na amerykańskim rynku.

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze