Raport analizuje potencjał tworzenia nowych miejsc pracy w regionie bełchatowskim, jaki daje wykorzystanie unijnych środków na sprawiedliwą transformację. Według Instratu zielone miejsca pracy mogą z nawiązką zastąpić obecne zatrudnienie w górnictwie i spalaniu węgla brunatnego w Elektrowni Bełchatów, należącej do Polskiej Grupy Energetycznej.
– Zwolennicy energetyki węglowej niezmiennie utrzymują, że zakończenie spalania węgla spowoduje falę masowych zwolnień w elektrowniach i kopalniach. Jest wręcz odwrotnie. Na przykładzie Bełchatowa pokazujemy bowiem, że zielone inwestycje mogą wygenerować nawet sześciokrotnie więcej miejsc pracy, niż obecnie zatrudnia kompleks Bełchatów – wyjaśnia Paweł Czyżak, współautor analizy.
Z raportu wynika, że woj. łódzkie ma szansę pozyskania nawet 48 mld zł z funduszy europejskich na lata 2021–2027, w tym 13 mld zł z mechanizmu sprawiedliwej transformacji, lub połowę tych środków, jeśli Polska nie zadeklaruje neutralności klimatycznej do 2050 r. Zielone inwestycje, które powstaną dzięki tym środkom, mogą przynieść 61 tys. miejsc pracy w porównaniu z 10 tys. aktualnych etatów w kompleksie bełchatowskim. Największe zatrudnienie, aż 25 tys. miejsc pracy, dadzą inwestycje w termomodernizację, 19 tys. – duże instalacje fotowoltaiczne, 6,5 tys. – prosumencka energetyka słoneczna, i 4,8 tys. – produkcja baterii do pojazdów elektrycznych. Przy zaangażowaniu finansowania prywatnego – biznesu oraz międzynarodowych instytucji finansowych, liczby te mogą być kilkakrotnie wyższe.
– Zaangażowanie prywatnych inwestorów oraz międzynarodowych instytucji rozwojowych będzie kluczowe. Środki finansowe potrzebne na sprawiedliwą transformację są znaczące, ale możliwe do pozyskania przy pomocy takich instrumentów jak zrównoważone obligacje lub finansowanie hybrydowe – zauważa Katarzyna Szwarc, współautorka raportu.
Elektrownia Bełchatów jest największą siłownią opalaną węglem brunatnym w Europie. W działającej tuż obok kopalni już od 2030 r. nastąpi gwałtowny spadek wydobycia z powodu wyczerpania się złóż. Stąd pomysł budowy kolejnej kopalni Złoczew na pobliskim złożu. Węgiel z nowej odkrywki miałby przedłużyć żywotność elektrowni. PGE stara się właśnie o koncesję wydobywczą, ale zarząd koncernu wciąż nie podjął formalnej decyzji – czy będzie realizować ten projekt, czy z niego zrezygnuje. box