Markowe analizy

Aktualizacja: 06.02.2017 08:07 Publikacja: 05.02.2001 05:48

Tomasz Marek

DM BMT S.A.

Agora

Ostatni raz akcjami Agory zajmowałem się w analizie z 2 stycznia br. wyrażając tam swe obawy co do możliwości wyłamania się w dół z trwającej od początku listopada konsolidacji. Rzeczywiście takie wyłamanie w dół nastąpiło a pierwszą oznaką późniejszych spadków tak jak przypuszczałem było przełamanie istotnego dna na sile relatywnej Agory do WIG-20 (wykres1). Z technicznego punktu widzenia wybicie w dół z konsolidacji nie zmieniło w niczym długoterminowego obrazu tego papieru. Jedynie w krótkim horyzoncie czasowym otrzymaliśmy dodatkowy , silny obszar oporu, którym oczywiście będzie dolna linia poprzedniej konsolidacji. Z punktu widzenia teorii fal Elliotta wydaje się, iż dno z 17 stycznia br. na 69 PLN mogło być zakończeniem całej sekwencji korekcyjnej trwającej na tym papierze od 6 listopada minionego roku (wykres2). Z dużą dozą prawdopodobieństwa korekta ta przybrała postać Elliottowskiej korekty płaskiej o strukturze 3-3-5. Jeśli tak rzeczywiście jest to obecnie powinniśmy być świadkami początków nowego co najmniej krótkoterminowego impulsu wzrostowego równoważnego pod względem stopnia temu z okresu 13 październik - 6 listopad 2000 r. Biorąc pod uwagę głębokość ostatniej korekty, zakładając wariant pesymistyczny (tylko A-B-C) oraz przyjmując równość ewentualnych fal A i C w punktach można spodziewać się wzrostów minimum do poziomu 95 PLN. W krótkim horyzoncie czasowym akcje Agory wydają się potwierdzać wzrostowy scenariusz co przejawia się wybiciem w górę z małego kanału spadkowego, który tworzył się przez ostatnie dwa tygodnie. Obecnie papier ten będzie musiał zmierzyć się z pierwszym silnym oporem (ok. 78 PLN), który stanowi dolne ograniczenie poprzedniej konsolidacji. Od tego testu zależy sporo ale decydujące znaczenie będzie mieć charakter ewentualnej zwyżki (w przypadku pokonania oporu) lub też test dna na 72 PLN w przypadku odbicia od dolnej linii kanału. Znaczące przyspieszenie zwyżki po przełamaniu 78 PLN będzie posiadać znamiona oczekiwanej przeze mnie fali trzeciej i stanowić będzie potwierdzenie całego powyższego oznaczenia. Z drugiej strony odbicie od oporu i ewentualny spadek poniżej 72 PLN niezależnie od tego co się później wydarzy załamie całe powyższe rozumowanie i w najlepszym przypadku oznaczać będzie pozostawanie akcji Agory w bardziej rozbudowanej konsolidacji. Przypomnę tylko, iż jakiekolwiek naruszenie dna na 68,2 PLN wymagać będzie zmiany długoterminowych oznaczeń i prawdopodobnie oznaczać będzie znaczne pogłębienie spadków.

Computerland

Akcjami tej spółki zajmowałem się ostatnio 11 grudnia minionego roku. Dla przypomnienia spadek od szczytu z marca 2000 r. do dna z maja tegoż roku uznałem jako Elliottowską piątkę co wskazuje, iż po korekcie zniżka na tym papierze powinna być kontynuowana. Korekta ta moim zdaniem przybiera postać ogromnego trójkąta symetrycznego podobnie jak to miało miejsce na wykresach większości spółek zaliczanych do tego sektora. Zgodnie z teorią w trójkącie powinno wystąpić pięć ruchów dla wypełnienia całej formacji. W naszym przypadku mieliśmy do tej pory trzy pełne ruchy co oznacza, iż ta spora konsolidacja powinna być jeszcze przez jakiś czas kontynuowana. Ostatnie sesje a w szczególności sesja piątkowa przyniosły znaczące pogorszenie koniunktury na akcjach Computerlandu. Myślę tu głównie o przełamaniu w dół linii poprowadzonej przez dołki z 13 października i 4 grudnia minionego roku. Spadki te z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazują, iż rozpoczęła się fala ?d? w opisywanym wyżej trójkącie, która powinna sprowadzić ten papier w okolice 100 PLN w najbliższej przyszłości (wykres3). Co ciekawe na tej wysokości z dolnym ograniczeniem trójkąta zbiegnie się wkrótce linia trendu poprowadzona przez dołki z października 1998 i listopada 1999 r. wzmacniając tym samym ten poziom jako silne wsparcie. Wydaje mi się, iż dotarcie akcji Computerlandu do ww. poziomu ji przez inwestorów działających w krótkim horyzoncie czasowym z perspektywą osiągnięcia zysków w okolicach 10 % przy stosunkowo małym ryzyku.. Niestety specyfika tego trójkąta jak również wygląd siły relatywnej tego papieru do WIG-20 (wykres4) wydają się wskazywać, iż w średnim horyzoncie czasowym mamy zdecydowanie większe prawdopodobieństwo wybicia z tej formacji w dół. W takim przypadku może się okazać, że obecne ceny Computerlandu będą szczytem tego co będzie można na nim zobaczyć przez najbliższych kilkanaście tygodni.

Kable Holding

Ostatnia moja analiza dotycząca tego papieru pojawiała się 8 stycznia br. Długoterminowy obraz techniczny nie uległ od tego czasu jakimkolwiek zmianom. W krótkim horyzoncie czasowym akcje tej spółki pogłębiły spadki zbliżając się tym samym do dna z 13 października czyli do poziomu gdzie można oczekiwać pierwszego poważnego odbicia na tym papierze. Ostatnich kilkanaście sesji to tworzenie krótkoterminowej konsolidacji, która wedle moich oznaczeń może być falą czwartą w obrębie spadków zapoczątkowanych 1 grudnia minionego roku (wykres5). W takim układzie w najbliższej przyszłości powinien nas czekać kolejny ruch w dół, który z dużym prawdopodobieństwem powinien osiągnąć okolice 4 PLN. Przypuszczenia te wydają się potwierdzać wskaźniki impetu oparte na danych dziennych, które na ostatnich sesjach zmieniły kierunek na spadkowy w większości spadając poniżej poziomów równowagi. Bardzo ciekawie prezentuje się z kolei wykres siły relatywnej Kabli do WIG-u (wykres6). Na wykresie tym widać ogromnego klina w dół, który zwykle bywa formacją kończącą spadki. Jeśli wybicie z tej formacji nastąpi górą powinno to oznaczać co najmniej średnioterminowe umocnienie tego papieru względem szerokiego rynku. Nie wyobrażam sobie aby nie spowodowało to jakiś istotnych wzrostów na akcjach analizowanej spółki. W krótkim horyzoncie czasowym wyżej omawiany wskaźnik testować będzie dolne ograniczenie ww. klina co powinno zbiec się w czasie z wystąpieniem kolejnego impulsu spadkowego na wykresie samej spółki. Podsumowując wydaje mi się, iż w okolicach 4 PLN analizowany papier może być dobrą inwestycją co najmniej w krótkim horyzoncie czasowym gdyż oferować będzie oczekiwaną co najmniej kilkunasto procentową stopę zwrotu z perspektywą znacznego umocnienia względem szerokiego rynku. W takich sytuacjach często synchronizuje się zawarcie transakcji z osiąganiem przez siłę relatywną poziomu wsparcia na co proponuję zwrócić uwagę również w tym przypadku.

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy