Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.02.2017 08:08 Publikacja: 06.02.2013 15:00
W najwięk-szych polskich miastach średnie ofertowe stawki za mieszkania z drugiej ręki spadły w ciągu ostatniego roku o 3,4–9 proc. Nabywcy, zwłaszcza z gotówką, mogą liczyć na dodatkowe upusty sięgające niekiedy nawet 30 proc.
Foto: Archiwum
W edług analiz Home Broker w ubiegłym roku ok. 7 proc. nabywców kupiło mieszkania w celach inwestycyjnych. – Spadające ceny sprzedaży i niewielka korekta stawek za najem powodują, że rentowność najmu jest coraz wyższa – zapewniają przedstawiciele Home Broker. Dodatkowo w tym roku rynek mieszkań używanych i nowych prawdopodobnie pozostanie w zawieszeniu. Wśród pośredników dominuje sceptycyzm. Tylko co piąty jest zdania, że w tym roku nastąpi poprawa sytuacji na rynku – wynika z badań portalu Domy.pl i Open Finance. Nadpodaż ofert, dalsze korekty cen, brak programów wsparcia budownictwa mieszkaniowego zwiększą liczbę okazji na rynku. W efekcie, zdaniem pośredników, popyt ze strony inwestorów wzrośnie, zwłaszcza że mogą liczyć na coraz większe zyski z najmu. Jak podają analitycy Home Broker, potencjalny dochód z wynajmu przeciętnego mieszkania dwupokojowego w dużym mieście wynosi aktualnie ok. 6,5 proc. jego wartości w skali rocznej. Czyli np. przychód z najmu lokum o wartości ok. 300 tys. zł wyniesie 19,5 tys. zł. Dla porównania rok temu rentowność szacowano na 6 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Wskaźniki koniunktury w sektorze usług w marcu w strefie euro i Wielkiej Brytanii; wyniki zaprezentują: LPP, Eurocash, Voxel i Datawalk. Oto co wydarzy się dziś w biznesie i gospodarce w Polsce oraz na świecie
Prezydent Donald Trump ogłosił w Ogrodzie Różanym Białego Domu nowy pakiet ceł odwetowych wymierzonych przeciwko wszystkim partnerom handlowym Stanów Zjednoczonych. "To co oni robią nam, my zrobimy im" - powiedział Trump przed podpisaniem dokumentu.
Zapowiedzi – nieraz sprzecznych – Donalda Trumpa w sprawie ceł było już tak wiele, że inwestorzy czasem je wręcz ignorowali. Nadszedł jednak wreszcie dzień decyzji, od których zależało, w jakiej formie rynki obudzą się w czwartek.
W czwartek rynki mogą obudzić się zarówno w kolorze czerwonym jak i zielonym. Inwestorzy nasłuchiwać będą głosów zza oceanu.
Notowania środowe na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,47 procent przy obrocie zbliżonym do 1,29 miliarda złotych, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,46 procent z licznikiem pokazującym blisko 1,60 miliarda złotych.
Środa upływała przede wszystkim na wyczekiwaniu na decyzje Donalda Trumpa w sprawie ceł. W tle mieliśmy m.in. decyzję RPP w sprawie stóp procentowych, kolejne doniesienia z JSW czy też XTB.
Od strony fundamentalnej akcje spółek notowanych na GPW mimo wzrostów nie są drogie. WIG ma szanse dojść do magicznej bariery 100 tys. pkt, a nawet ją przebić o kilka procent pod pewnymi warunkami – mówi Sebastian Buczek, prezes i założyciel Quercus TFI.
Choć Stany Zjednoczone są dla Polski ważnym partnerem handlowym, to cła nakładane przez administrację Trumpa nie zagrożą znacząco naszej gospodarce – ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Ale w skrajnym scenariuszu polski PKB może stracić 0,43 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas