Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.08.2019 05:12 Publikacja: 06.08.2019 05:12
Foto: materiały prasowe
Koniec pierwszego półrocza przyniósł obniżkę rentowności obligacji skarbowych, w tym w Polsce. Skala spadków była zaskakująca?
Całe pierwsze półrocze było genialne dla globalnego rynku obligacji korporacyjnych oraz obligacji krajów rozwijających się, zarówno tych denominowanych w lokalnych, jak i w „twardych" walutach (dolar, euro). Sam czerwiec był jednym z najlepszych miesięcy dekady. To, co się działo w ostatnich miesiącach, było fenomenalne. Niektóre ze wspomnianych klas aktywów w okresie styczeń–czerwiec przyniosły nawet 9-proc. stopy zwrotu, podczas gdy jeszcze pod koniec ubiegłego roku panowało przekonanie, że rentowności nie mogą być już niższe. W skali globalnej w samym pierwszym półroczu ponad 100 mld dolarów popłynęło do funduszy dłużnych kosztem funduszy inwestujących w akcje. Dlaczego ostatnie miesiące były aż tak udane? Cofnijmy się do połowy 2018 r. Przed wakacjami ubiegłego roku taniały niemal wszystkie obligacje rynków wschodzących denominowane w walutach lokalnych ze względu na sytuację w Turcji i Argentynie oraz rozpoczęcie wojny celnej między USA a Chinami, która wywołała obawy o rozwój największych światowych gospodarek. Mocno zniżkowała ropa. Do tego rynek zakładał kolejne podwyżki stóp przez Fed (w całym 2018 r. były w sumie cztery). Pamiętajmy też, że Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił wtedy koniec swojego programu skupu aktywów (QE). Kumulacja tych negatywnych wydarzeń spowodowała spadki notowań wielu rodzajów instrumentów finansowych. W tym roku te wszystkie czynniki odwróciły się o 180 stopni. Światełkiem w tunelu pod koniec roku stał się sygnał od Fedu, który wyraźnie złagodził retorykę. Z pewnością nie było to spowodowane naciskami Donalda Trumpa, tylko niepokojącymi sygnałami płynącymi z gospodarki, głównie za sprawą wskaźników PMI oraz niskiej inflacji, będącej bardzo ważnym punktem odniesienia dla Fedu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Notowania kontraktów FRA nie przewidują przyszłości, ale wskazują na rynkowe oczekiwania. I jeśli kierować się nimi, to za półtora roku, pod koniec 2026 r. stopy procentowe w Polsce powinny znajdować się o 175 pkt bazowych niżej niż dziś (5,75 proc.). Abstrahując od tego, czy te przewidywania spełnią się za półtora roku czy za dwa i pół roku, wskazują one na oczekiwania co do wysokości stóp po osiągnięciu celu inflacyjnego.
Po raz pierwszy od kilku kwartałów obserwowana rentowność obligacji zapadających w najbliższych miesiącach nie jest wyraźnie niższa niż przed rokiem. Stabilizacja staje się zaletą wobec perspektywy obniżek stóp procentowych.
Zaangażowanie polskiego sektora bankowego w obligacje skarbowe jest relatywnie największe wśród krajów strefy euro – wylicza ZBP. I dobrze, bo budżet państwa może realizować potrzeby na rynku krajowym. Niepokoić jednak może niski popyt na kredyty.
Przepisy, które wprowadziły do porządku prawnego pojęcie obligacji kapitałowych, weszły w życie pod koniec 2023 r.
Deweloper uplasował emisję o wartości 180 mln zł z bardzo atrakcyjną dla siebie marżą. Wpływy pozwolą na inwestycje, ale też wcześniejszy wykup najdroższej w obsłudze serii obligacji.
Żyjemy w epoce pełnej turbulencji na rynkach finansowych – pandemie, konflikty zbrojne, niepewność polityczna, widmo kryzysu zadłużenia w USA i dynamicznie zmieniające się polityki gospodarcze na świecie sprawiają, że inwestorzy szukają sposobów na ochronę swojego kapitału, jaki i zachowanie możliwości osiągnięcia zysków - nawet w 'trudnych' warunkach.
Jarosław Zagórski dalej kieruje działaniami dewelopera w Polsce. Nie ma planów zmiany strategii ani ryzyka wykupu zapadających w tym roku obligacji – podała spółka. Ostatnie zmiany nie spodobały się części obligatariuszy.
Inwestorzy zagraniczni zaczynają coraz mocniej interesować się polskimi obligacjami. Ich udział w strukturze zadłużenia wzrasta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas