Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.05.2021 08:33 Publikacja: 10.05.2021 08:33
Foto: Adobestock
Na Catalyst notowane są obligacje sześciu typowo komercyjnych deweloperów, dla których pozostała działalność (np. mieszkaniowa) jest raczej dodatkiem do biznesu. Jednak w tabelce obok umieściliśmy także Echo Investment (które pojawiło się również w zestawieniu deweloperów typowo mieszkaniowych), ponieważ to właśnie komercyjna część biznesu odpowiada obecnie za wzrost wskaźników zadłużenia Echa.
I w każdym z tych siedmiu przypadków miniony rok przyniósł wzrost wskaźnika zadłużenia netto do kapitału własnego (w górę poszły także inne wskaźniki – deweloperzy z tej grupy lubią posługiwać się wskaźnikiem relacji zobowiązań do aktywów, ale w gruncie rzeczy chodzi o to samo). W dwóch przypadkach był to wzrost spektakularny (Capital Park i Echo Investment), bardzo wyraźny w przypadku Ghelamco Invest i HB Reavis, w przypadku zaś MLP i PHN zmiany były kosmetyczne i prawdopodobnie nie wzbudziłyby niczyjego zainteresowania, gdyby nie pandemia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorzy zagraniczni zaczynają coraz mocniej interesować się polskimi obligacjami. Ich udział w strukturze zadłużenia wzrasta.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Na koniec marca ważnymi prospektami dysponowało siedmiu emitentów. Wartość emisji formalnie możliwa do ich przeprowadzenia wynosiła blisko 2 mld zł, ale trudno liczyć, by firmy wykorzystały programy w całości.
W I kwartale emitenci obligacji przeprowadzili sześć publicznych emisji obligacji adresowanych do szerokiego grona nabywców na bazie prospektów. Przed rokiem o tej porze było ich jedenaście. W ujęciu wartościowym różnice nie są aż tak duże.
Druga połowa marca to względna stabilność na rynkach długu, przy weryfikacji oczekiwań co do tempa luzowania polityki monetarnej.
Krajowe gospodarstwa domowe dzielnie finansują rządowe wydatki, ale bez zagranicy trudno będzie zrealizować tegoroczny deficyt budżetowy. Na wyczekiwaną od kilkunastu miesięcy hossę obligacji według VIG/C-Quadrat nie ma co teraz liczyć.
Oprocentowanie obligacji detalicznych utrzymaliśmy na poziomie z marca – ogłosiło Ministerstwo Finansów.
Dane o sprzedaży mieszkań w największych miastach w I kwartale z różnych firm analitycznych przynoszą różne wnioski. Sprzedaż słabnie, czy poprawia się? Jedno jest pewne, niezależnie od metodologii: oferta urosła do rekordowego poziomu. O grze popytu i podaży, cenach, stopach – porozmawiamy z Janem Dziekońskim, szefem działu badań w portalu Rynekpierwotny.pl i założycielem Fltr.pl o 12:00 w Parkiet TV.
Wysokie stopy, najdroższy w UE kredyt, brak programu wsparcia. Jak poradzili sobie Deweloperzy mieszkaniowi w pierwszych miesiącach roku i jakie mają ambicje?
Zaangażowanie polskiego sektora bankowego w obligacje skarbowe jest relatywnie największe wśród krajów strefy euro – wylicza ZBP. I dobrze, bo budżet państwa może realizować potrzeby na rynku krajowym. Niepokoić jednak może niski popyt na kredyty.
W czerwcu deweloper ma wypłacić pierwszą transzę dywidendy, więcej inwestorzy powinni dostać jesienią. Walne zgromadzenie ma też zadecydować o programie motywacyjnym, by utrzymać kadrę.
Przepisy, które wprowadziły do porządku prawnego pojęcie obligacji kapitałowych, weszły w życie pod koniec 2023 r.
Udział spłacanych kredytów hipotecznych poniżej 4 proc. spada do 54 proc., najniższego poziomu od IV kw. 2020 r. Natomiast udział kredytów hipotecznych z oprocentowaniem 6 proc. i więcej wzrasta do najwyższego poziomu od 2016 r.
Deweloper uplasował emisję o wartości 180 mln zł z bardzo atrakcyjną dla siebie marżą. Wpływy pozwolą na inwestycje, ale też wcześniejszy wykup najdroższej w obsłudze serii obligacji.
Deweloper planuje sprzedać w tym roku 3100-3300 lokali. Wkrótce dane za I kwartał i rekomendacja dywidendy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas