Pharmena ze zgodą KE na cząsteczkę przeciwdziałającą miażdżycy

Notowana na NewConnect spółka biotechnologiczna Pharmena może wprowadzić na rynek cząsteczkę 1-MNA jako składnik nowej żywności.

Publikacja: 12.06.2018 15:43

Konrad Palka, prezes Pharmeny

Konrad Palka, prezes Pharmeny

Foto: Fotorzepa, Małgorzata Pstrągowska

Finalna akceptacja Komisji Europejskiej otwiera firmie drogę do wdrożenia innowacyjnego suplementu diety stosowanego w profilaktyce miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych Pierwszy tego typu produkt ma pojawić się na polskim rynku w IV kwartale.

Suplement zawierający cząsteczkę  1-MNA będzie „innowacyjnym produktem posiadającym zdolność do wpływania na biomarkery ryzyka schorzeń układu sercowo-naczyniowego oraz do stymulowania produkcji naturalnej) prostacykliny". Niski poziom prostacykliny w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy.  Pharmena obecnie będzie jedynym na świecie producentem produktów mających w składzie 1-MNA.

- Mając zgodę możemy już ruszać z produkcją suplementu. Zakładamy, iż przygotowanie do produkcji i sama produkcja potrwają około 4 miesięcy. Chcemy wyjść z gotowym produktem na rynek w Polsce w IV kwartale, natomiast w przyszłym roku na pierwsze dwa wybrane rynki europejskie – zapowiedział prezes Pharmeny Konrad Palka.

Władze spółki deklarują, że jest ona operacyjnie przygotowana do rozpoczęcia wdrożenia gotowego produktu na rynek.  Firma ma odpowiednie moce produkcyjne oraz dysponuje zastrzeżonym znakiem towarowym na terenie UE. Ostatnio też zastrzegła swoje dowody i dane naukowe, dzięki czemu posiada wyłączne prawo do wprowadzania do sprzedaży suplementów diety zawierających 1-MNA przez 5 lat. Spółka posiada ochronę patentową do 2025-27 r. na większości światowych rynkach (Ameryka Północna, Europa, Meksyk, Chiny, Japonia, Australia).

Wartość globalnego rynku preparatów  stosowanych w segmencie „serce, lipidy i układ krążenia" szacuje się na kilka miliardów dolarów.

We wtorek po godz.14 akcje spółki drożały o prawie 6 proc. i kosztowały 11,60 zł.

Medycyna i zdrowie
Odbicie w wynikach Mercatora dało nadzieję
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Medycyna i zdrowie
Diagnostyka podrożała już o ponad 30 proc. Czy kurs może dalej rosnąć?
Medycyna i zdrowie
Diagnostyka przejmuje. To dopiero początek
Medycyna i zdrowie
Amerykanie nie dotrzymali słowa. Kurs Pure tonie
Medycyna i zdrowie
Prezes Synektika: Szczyt możliwości jeszcze przed nami
Medycyna i zdrowie
Rozczarowujący kwartał Neuki. Kurs mocno w dół