Koniec ery DOS

Za kilka dni polska premiera Windows XP. Czy nowy system operacyjny oznacza rewolucję w świecie komputerów osobistych?

Publikacja: 21.11.2001 08:48

Nowy produkt jest wprowadzany na świecie z kampanią marketingową, jakiej nie było od czasów Windows 95. Huczna premiera w Nowym Jorku prowadzona przez Billa Gatesa, miliard dolarów na reklamę - to wszystko ma zachęcić użytkowników do kupna nowych "okien".

Nazwa XP pochodzi od słowa Experience, czyli doświadczenie, przeżycie. System ma dawać lepsze możliwości multimedialne i rozrywkowe przy jednoczesnym zachowaniu stabilności i niezawodności wymaganej przez profesjonalistów. Windows XP bazuje na jądrze systemu Windows 2000, ale oferuje także wszelkie funkcje rozrywkowe, znane z "domowego" systemu Windows ME (Millenium Edition). Microsoft doprowadził więc do połączenia dwóch linii produktów: dla biznesu (Windows NT, Windows 2000) i dla użytkowników domowych (Windows 95, 98, ME). Premiera Windows XP oznacza też koniec ery DOS - pierwszego systemu Microsoftu, bo Windows 98 i ME były oparte właśnie na jądrze DOS.

Co w środku

Ważna nowość to interfejs użytkownika, czyli wygląd systemu operacyjnego: okien, menu, pulpitu itp. Microsoft dostosował go do najnowszej mody i nieco go zmodyfikował, co ma usprawnić pracę na komputerze. Zmiany nie są jednak rewolucyjne i każdy, kto miał do czynienia z poprzednimi wersjami Windows, da sobie radę z XP. Tradycjonaliści mogą ustawić nawet wygląd typowy dla Windows 98.

Windows XP ma spore wymagania sprzętowe. Microsoft zaleca procesor taktowany zegarem o prędkości co najmniej 300 MHz i 128 MB pamięci RAM, a także 4 GB dysku twardego. Z doświadczeń pierwszych użytkowników wynika, że komfort pracy uzyskujemy dopiero po wyposażeniu naszej maszyny w 256 MB RAM-u. Jeśli mamy kilkuletni sprzęt, powinniśmy pomyśleć raczej o jego wymianie na nowy, sprzedawany razem z przeinstalowanym systemem operacyjnym. Już niebawem na polskim rynku pojawią się pierwsze komputery fabrycznie wyposażone w XP.

XP pojawia się na rynku w dwóch wersjach - Home i Professional. Pierwsza przeznaczona jest dla użytkowników domowych, druga dla biznesu. Wersja Professional jest wyposażona w wiele narzędzi przydatnych administratorom, np. szyfrowanie plików, obsługuje tryb pracy zdalnej i umożliwia dostęp do komputera biurowego z domu czy z laptopa. Jedynie Professional może pracować na komputerach wieloprocesorowych.

Zarówno Home jak i Professional są dostępne w wersjach upgrade, czyli uaktualnienie, oraz pełnych. Oznacza to, że użytkownicy, np. Windows 2000, mogą za połowę ceny pełnej wersji "przesiąść się" na XP. Oferta upgrade nie dotyczy posiadaczy najstarszych Windows, w tym Windows 95.

Przeciw piratom

Oprogramowanie Microsoftu od wielu lat zajmuje czołowe pozycje na listach nielegalnie kopiowanych programów. Firma z Redmond postanowiła zapobiec nielegalnemu rozpowszechnianiu kopii systemu XP za pomocą tzw. aktywacji produktu. Po zainstalowaniu Windows XP użytkownik musi w ciągu 7 dni aktywować produkt za pośrednictwem internetu lub dzwoniąc na specjalną infolinię. Kopię systemu można zarejestrować i aktywować tylko raz. Oznacza to, że w wypadku dokonywania znacznych zmian w konfiguracji PC, np. wymiany płyty głównej i procesora XP, przestanie działać, jeśli nie zgłosimy się do centrum obsługi klienta Microsoft. Nie ulega wątpliwości, że XP to udany produkt. Jak się będzie sprzedawał? Firmy analityczne, np. Gartner, uważają, że nowe Windows dość szybko znajdą się w komputerach domowych. W przyszłym roku prawie wszystkie nowe pecety dla konsumentów będą wyposażone w ten system, ale stanie się on systemem dominującym w domach dopiero w roku 2004. Nowe okna nie pomogą prawdopodobnie poprawić sprzedaży komputerów domowych w tym roku, słabnący popyt i czynniki ekonomiczne wezmą górę. Na rynku biznesowym XP będzie przyjmował się raczej wolno. Gartner twierdzi, że w roku 2002 tylko 16 proc. nowych komputerów będzie miało przeinstalowane XP ze względu na koszty i chęć ujednolicenia środowiska w firmie, a większość klientów pozostanie na razie przy sprawdzonym Windows 2000.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego