Nekrofilia wśród kaczek

Homoseksualizm i nekrofilia wśród kaczek, wleczenie owiec, analiza mózgu taksówkarzy i osobowości polityków, to jedne z zagadnień, za które przyznano w tym roku tzw. antynoble (Ig Noble).

Publikacja: 04.10.2003 10:48

Nazwiska laureatów ogłoszono w czwartek na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda. Jury nagród Ig Nobel przyznaje je osobom, które dokonały czegoś "zmuszającego ludzi najpierw do śmiechu, a potem do myślenia", za odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane". Co do tego, czym są Ig Noble istnieje wiele opinii, w każdym razie laureaci nie uważają ich za honorujące najgłupsze dokonania naukowe.

Prawa Murphy?ego

W dziedzinie inżynierii nagrodzono wspólny wysiłek Johna Paula Stappa, Edwarda A. Murphy?ego juniora oraz Georgea Nicholsa za odkrycie w 1949 roku podstawowego dla inżynierii, ekonomii i polityki prawa Murphy?ego ("Jeśli coś może pójść źle, to tak się stanie"). Nagrodę odebrali spadkobiercy, głos Nicholsa odtworzono z taśmy.

Proste osobowości

polityków

W dziedzinie fizyki na nagrodę zasłużyła bezcenna dla gospodarki rolnej praca siódemki australijskich naukowców, zatytułowana "Analiza sił potrzebnych do wleczenia owcy po różnych podłożach". W medycynie nie było tego roku pracy bardziej niezwykłej niż analiza mózgów taksówkarzy, które okazały się, lepiej niż u przeciętnego obywatela, przystosowane do orientacji przestrzennej. W dziedzinie psychologii wyróżniono i tak już sławnego Philipa Zimbardo ze Stanford University oraz Gian Vittorio Caprarę i Claudio Barbaranellego z uniwersytetu w Rzymie za pracę "Wyjątkowo proste osobowości polityków".

W dziedzinie chemii chemików przewyższył fizyk Yukio Hirose z uniwersytetu Kanazawa. Ig Nobla przyniosło mu wyjaśnienie tajemnicy brązowego posągu w mieście Kanazawa, którego nie zanieczyszczają gołębie. Okazuje się, że to zasługa galu, metalu wchodzącego w skład stopu. Praca Hirose może otworzyć nowy rozdział w dziedzinie ochrony zabytków.

Daszkiem do tyłu

Laureat literackiego Ig Nobla John Trinkaus z Zicklin School of Business w Nowym Jorku opublikował ponad 80 prac poświęconych takim zagadnieniom, jak np., jaki odsetek młodzieży nosi czapki - bejsbolówki daszkiem do tyłu, jaki procent przechodniów ma na nogach sportowe obuwie i dlaczego białe, jaki odsetek klientów supermarketów przekracza limit produktów uprawniający do obsługi w kasie ekspresowej?

Kurczęta wolą piękno

W dziedzinie badań interdyscyplinarnych nagrodzono pracę Stefano Ghirlandy, Liselotte Jansson i Magnusa Enquista z uniwersytetu w Sztokholmie, z której wynika, że "Kurczęta wolą pięknych ludzi". Natomiast nagrodę pokojową dostał Lal Bihari z Uttar Pradesh (Indie) - aż z trzech powodów. Po pierwsze - za aktywne życie po oficjalnym uznaniu go za zmarłego. Po drugie - za kampanię skierowaną (pośmiertnie) przeciwko inercji biurokracji i chciwości krewnych. Po trzecie - za stworzenie "Stowarzyszenia Umarłych".

Niech nas zobaczą

Przełomu w biologii dokonał C. W. Moeliker z Natuurmuseum w Rotterdamie (Holandia). Udało mu się naukowo udokumentować pierwszy przypadek homoseksualnej nekrofilii u kaczki krzyżówki. Praca jest bogato ilustrowana.

Polak potrafi

Alternatywne nagrody Nobla przyznano już po raz trzynasty. Wśród dotychczasowych laureatów jest również Polak, pracujący na Uniwesytecie British Columbia - Wojciech Kopczuk. Dwa lata temu zdobył on Ig Nobla w dziedzinie ekonomii, dowodząc, że ludzie są w stanie przesunąć datę swojej śmierć po to, by kwalifikować się do niższych stawek podatku spadkowego. n IAR, PAP, INT

Antynoble

Nagrody Ig Nobel przyznaje kapituła wywodząca się z wydawanego od 1955 roku czasopisma "Journal of Irreproducible Results". Ig Nobel jest najmniej pożądanym wyróżnieniem naukowym przez wszystkich uczonych.

W minionych

latach Antynoble

dostali m.in.:

Matematyka

- Robert Faid z Greenvill w Południowej Karolinie za udokumentowane wyliczenie, że z prawdopodobieństwem 8606091751882 do 1, Michaił Gorbaczow jest antychrystem; K.P. Sreekumar oraz G. Nirmalan za oszacowanie całkowitej powierzchni słoni indyjskich.Fizyka

- David Schmidt z Uniwersytetu Massachusetts za częściowe rozwiązanie zagadki, dlaczego zasłony prysznicowe odchylają się do środka; Arnd Leike z uniwersytetu w Monachium, bo udowodnił, że pianki na piwie ubywa zgodnie z zasadami matematyki.

Astrofizyka

- Dr Jack i Rexella Van Impe, telewizyjni kaznodzieje z Rochester Hills w stanie Michigan, którym udało się wykazać, że czarne dziury spełniają wszelkie techniczne wymagania, by znajdowało się w nich piekło.

Biologia

- Brytyjczycy Norma E. Bubier i Charles Paxton za badania, które wykazały, że za spadek pogłowia strusi na brytyjskich farmach w latach 90. odpowiedzialne są same strusie - w niewoli zalecają się do hodowców, zamiast do siebie nawzajem.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego