Formacja luki widoczna jest jedynie na wykresach obejmujących wszystkie ceny z danego okresu (słupkowych, świecowych).
Charakterystyczne dla tej formacji jest to, że luki najczęściej zaobserwujemy na wykresach intraday. Przyczyna takiego stanu rzeczy wynika z czystego rachunku prawdopodobieństwa, o ile założymy, że prawdopodobieństwo wystąpienia pojedynczego zdarzenia - w tym przypadku pojawienia się na wykresie luki - jest jednakowo prawdopodobne.
Aby ułatwić czytelnikowi zrozumienie tego zagadnienia, posłużmy się prostym przykładem. Jeśli w urnie mamy dwie identyczne kule, różniące się jedynie tym, że jedna z nich jest biała, a druga czarna, to wylosowanie dowolnej z nich jest jednakowo prawdopodobne. Prawdopodobieństwo wylosowania kuli białej lub czarnej wynosi dokładnie 1/2. W przypadku gdy do urny dorzucimy dodatkową kulę o kolorze białym, wówczas prawdopodobieństwo wylosowania dowolnej kuli nadal jest równe, chociaż wynosi 1/3. Z kolei prawdopodobieństwo wylosowania kuli białej jest już większe i wynosi 2/3, podczas gdy kuli czarnej jedynie 1/3.
W analogiczny sposób możemy potraktować prawdopodobieństwo wystąpienia luki w zależności od rodzaju stosowanego wykresu. W przypadku wykresów tygodniowych luki mogą się bowiem pojawiać jedynie w okresie między sesją piątkową i poniedziałkową. Oznacza to, że w stosunku do notowań dziennych, prawdopodobieństwo pojawienia się luki na wykresie tygodniowym jest pięciokrotnie mniejsze.
Spokojnie, to tylko luka