W ciągu trzydziestu kilku lat, a więc w stosunkowo krótkim czasie, francuska Groupe Danone wyrosła na jednego z liderów branży spożywczej w skali światowej. Jej mocne strony to specjalizacja w szczególnie intratnych dziedzinach, ekspansja na najbardziej dochodowych rynkach, stałe udoskonalanie oferowanych produktów oraz sprawne zarządzanie z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy techniki. Grupa jest obecna w ponad 120 krajach. Wartość jej sprzedaży przekracza 6 mld euro. Akcje Danone są notowane na giełdzie Euronext w Paryżu oraz w formie ADR-ów na New York Stock Exchange. Ostatnio, ze względu na znikome obroty, postanowiono wycofać je z giełdy londyńskiej. Wartość rynkowa Danone sięga 17,71 mld euro.
Zaczęło się od butelek
Światowy gigant branży spożywczej ma korzenie w przemyśle szklarskim. Początki sięgają 1966 r., gdy huty szkła Souchon-Neuvessel, wytwarzające butelki i inne artykuły dla przemysłu i gospodarstwa domowego, oraz Glaces de Boussois, produkująca szyby, postanowiły się połączyć, tworząc spółkę BSN o rocznych obrotach 1 mld franków. Celem było utworzenie dostatecznie dużego przedsiębiorstwa, które mogłoby konkurować na rozwijającym się europejskim Wspólnym Rynku.
Pierwszym krokiem w stronę przemysłu spożywczego był zakup w 1970 r. firm Evian, Kronenbourg i Europe Breweries. Wobec słabnącego popytu na szklane opakowania postanowiono rozszerzyć działalność o wodę, piwo i odżywki dla dzieci, którymi byłyby wypełniane produkowane przez firmę butelki oraz słoiki.
Decydującym wydarzeniem była fuzja BSN z Gervais Danone w 1973 r. W jej wyniku powstała największa grupa branży spożywczej we Francji. Trzon jej działalności stanowiły gotowe dania, paczkowane świeże produkty oraz napoje. Z końcem lat 70. obroty sięgały 16,5 mld franków.