W tym czasie obie spółki mają określić zasady współpracy w takich obszarach jak: usprawnienie procesu sprzedaży produktów, prowadzenie wspólnych badań i projektów badawczo-rozwojowych, poszerzenie oferty o nowe produkty czy przygotowanie nowych wspólnych projektów inwestycyjnych, które pozwolą na zminimalizowanie kosztów i ryzyka biznesowego prowadzonej działalności.
Obie firmy zdecydowały też o zbadaniu możliwości wspólnego pozyskiwania i zakupu surowców niezbędnych do produkcji - informują służby prasowe obu przedsiębiorstw. "List intencyjny ma być szansą na podjęcie korzystnych dla obu firm działań nie tylko w obszarze dystrybucji i logistyki sprzedaży, ale również w zakresie wykreowania nowych produktów. Liczymy też na uzyskanie efektów synergii w obszarze pozyskiwania surowców" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Zarządu ZA Puławy Paweł Jarczewski. "Współpraca dwóch największych polskich producentów nawozowo-chemicznych oznacza korzyści nie tylko dla samych firm, ale również dla naszych klientów. Poprawa jakości produkcji czy dostępności surowców może być wymiernym efektem podpisanego listu intencyjnego" - dodał prezes Zarządu Z.Ch. "Police" SA Ryszard Siwiec. Obie firmy ustaliły, że powołane zostaną zespoły do prac nad poszczególnymi projektami. Spotkania zespołów, w których uczestniczyć będą członkowie zarządów obu firm, odbywać się będą nie częściej niż raz na kwartał i nie rzadziej niż raz na pół roku. Zakłady Chemiczne "Police" SA są jedną z największych firm chemicznych w Polsce zaliczanych do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 roku firma została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Zakłady zaliczają się do największych polskich eksporterów. "Police" produkują m.in. biel tytanową, amoniak, kwasy fosforowy i siarkowy, a także mineralne nawozów wieloskładnikowych. Firma produkuje 50 proc. wszystkich wytwarzanych w Polsce nawozów tej grupy.
W 2005 r. "Police" debiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na co dzień w spółce zatrudnionych jest 2,8 tys. osób.
Zakłady Azotowe "Puławy" Spółka Akcyjna to spółka giełdowa (od października 2005 r.), której głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa (50,73 proc.). Działa obecnie na trzech głównych rynkach produktowych: nawozów dla sektora rolniczego, melaminy (wykorzystywana do produkcji żywic syntetycznych, które mają zastosowanie m.in. w przemyśle meblarskim, rynku farb i lakierów, przemyśle włókienniczym, czy papierniczym) oraz kaprolaktamu (tworzywo wykorzystywane m.in. do produkcji włókien tekstylnych, przemysłowych, do produkcji dywanów, czy żywic inżynieryjnych, stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym i spożywczym).
Spółka jest największą firmą w branży nawozowo-chemicznej w Polsce i liczącym się producentem na świecie. Około połowa jej przychodów pochodzi z eksportu.