Grecja: Plan rządu niepokoi rynek

Rentowność greckich obligacji dziesięcioletnich wzrosła wczoraj do poziomu bliskiego majowego rekordu.

Publikacja: 28.12.2010 07:19

Grecja: Plan rządu niepokoi rynek

Foto: GG Parkiet

Od kilku dni przekracza ona już 12 proc., rok wcześniej wynosiła jedynie nieco ponad 5 proc. Ostatnia zwyżka rentowności tych papierów jest następstwem artykułu w greckiej gazecie „Ta Nea” mówiącego, że ateński rząd przygotował plan restrukturyzacji zadłużenia kraju, który może zostać wdrożony po 2013 roku. Plan ten został już rzekomo zaprezentowany Komisji Europejskiej, niemieckiemu rządowi oraz Europejskiemu Bankowi Centralnemu.

W maju Grecja uniknęła bankructwa, gdyż otrzymała 110 mld euro pożyczki z Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pomoc ta nie zdołała jednak uspokoić inwestorów. Ateński rząd wciąż musi się zmagać z rosnącymi kosztami rynkowego finansowania. Co więcej, wielu analityków spodziewa się, że Grecja będzie musiała w przyszłości dokonać restrukturyzacji zadłużenia. Tak uważa m.in. Nouriel Roubini, ekonomista, który przewidział obecny kryzys.

Pesymiści wskazują, że grecka gospodarka jeszcze w przyszłym roku będzie balansowała na granicy recesji, a jej dług publiczny będzie w tym czasie rósł. Według prognoz Komisji Europejskiej wyniesie on w 2012 r. 156 proc. PKB. W 2008 r. sięgnął 128,6 proc. PKB.

Plan opracowany przez grecki rząd przewiduje więc, że po 2013 r. dojdzie do restrukturyzacji długu Grecji posiadanego przez prywatnych inwestorów. Terminy spłaty pożyczki pomocowej z UE oraz MFW zostałyby wówczas przesunięte. Ministrowie finansów państw strefy euro już w listopadzie odnieśli się pozytywnie wobec ewentualnego przedłużenia terminu spłaty tego kredytu pomocowego z 2014 r. na 2018 r. Oficjalna decyzja w tej sprawie może zostać podjęta w przyszłym roku.

Tymczasem słowacki minister finansów Ivan Miklos stwierdził w wywiadzie dla dziennika „Hospodarske Noviny”, że Grecja i Portugalia radziłyby sobie znacznie lepiej w długim terminie, gdyby nie należały do strefy euro.

– Gospodarki Grecji i Portugalii oraz kilku innych krajów z Południa strefy euro nie są wystarczająco dostosowane do wspólnej europejskiej waluty – uważa Miklos. Agencja Fitch obniżyła w Wigilię rating kredytowy Portugalii z poziomu AA- do A+. Perspektywa ratingu jest negatywna, co oznacza, że może on jeszcze zostać obniżony. Analitycy Fitcha uzasadnili cięcie kiepskimi prognozami gospodarczymi dla Portugalii.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą