Koniec bojów o kształt reguły Volckera

Reguła Volckera znacząco różna od pierwowzoru. Czy uchroni przed kolejnym kryzysem finansowym?

Publikacja: 10.12.2013 10:08

Paul Volcker, były szef Fed, inicjator ustawowego ograniczenia działalności amerykańskich banków

Paul Volcker, były szef Fed, inicjator ustawowego ograniczenia działalności amerykańskich banków

Foto: Bloomberg

Regulatorzy finansowych rynków w USA zdecydowali się ograniczyć niektóre rodzaje transakcji handlowych banków, jednocześnie w znacznym stopniu uwolnili  prezesów banków od osobistej odpowiedzialności, wynika z ostatecznej wersji reguły Volckera (od nazwiska jej pomysłodawcy,  byłego szefa Fed Paula Volckera), której dopracowanie trwało kilka lat.

Dzisiaj Rezerwa Federalna, Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC), Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Commodity Futures Trading Commission i Office of the Comptroller of the Currency ujawnią rezultaty swoich prac.

Tuzy z Wall Street, takie jak JPMorgan, Goldman Sachs Group i ich sojusznicy ponad trzy lata toczyli zacięty  bój przeciwko planowanemu zakazowi handlu na własny rachunek banków i częściowo to się opłaciło. Zakazem nie zostaną objęte działy zajmujące się market-makingiem, pod warunkiem, że traderzy nie będą wynagradzani w  sposób zachęcający do handlowania na rachunek banku. Wyjątek dotyczy  również instrumentów powiązanych  z obligacjami skarbowymi innych państw. Jednocześnie banki będą miały mniejszą swobodę w przeprowadzaniu transakcji zabezpieczających inne ryzyko.

- Chodzi o zakaz ryzykownego handlu na własny rachunek i ochronę  tak ważnych ekonomicznie działalności jak market-making -  powiedział Jacob J. Lew, sekretarz skarbu.

Jedną z najtrudniejszych dla regulatorów kwestii było rozróżnienie handlu na własny rachunek banków od market-makingu, czyli podtrzymywania rynku.

Ostatecznie złagodzono kryteria jakim banki muszą sprostać aby skorzystać z wyjątku zarezerwowanego dla market-makingu. Ich traderzy  będą musieli zarówno sprzedawać jak i kupować kontrakty lub zajmować długie i krótkie pozycje na  tych instrumentach na własny rachunek.  Skala transakcji nie może być większa niż „oczekiwany rozsądny popyt klientów w bliskiej perspektywie".

W przypadku transakcji zabezpieczających banki będą musiały m.in.  dowieść, że ograniczają one ryzyko.

Ostateczna wersja reguły Volckera jest znacząco różna od pierwotnej propozycji, a jej wpływ na  rynki trudno ocenić - skomentował  Daniel Gallagher z SEC.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą